X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Atak bombowy w Jemenie na południu kraju. Nie żyje 5 osób

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 13:50
Wybuch samochodu pułapki w Adenie na południu Jemenu, który pełni funkcję faktycznej stolicy kraju, pociągnął za sobą 5 ofiar śmiertelnych i tyle samo rannych. Według saudyjskiej telewizji Al-Arabija atak był wymierzony w gubernatora Adenu Ahmeda Lamlasa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

W kolumnie samochodów rządowych znajdował się również pojazd wiozący ministra rolnictwa i irygacji Salema al-Socotriego. - Ani gubernatorowi, ani ministrowi rolnictwa nic się nie stało, ucierpiała natomiast ich ochrona - podała telewizja Al-Arabija.

arabia saudyjska jemen pap 1200.jpg
Niespokojnie na Bliskim Wschodzie. Saudyjczycy informują o ataku rakietowym

Do eksplozji doszło w dzielnicy Tawahi, w której koncentruje się życie biznesowe Adenu i całego kraju.

Gubernator Lamlas "pozostaje w dobrym zdrowiu"

W swym wystąpieniu w lokalnej telewizji gubernator Lamlas, mianowany na to stanowisko w lipcu 2020 r., zapewnił, że "pozostaje w dobrym zdrowiu i będzie kontynuował wypełnianie obowiązków".

Nie wiadomo, kto stał za próbą zamachu - kontrolujący północną część Jemenu (wraz ze stolicą Saną) rebelianci Huti czy też raczej bojownicy Państwa Islamskiego.

Zamach z 2015 r. na ówczesnego gubernatora 

W grudniu 2015 r., gdy w podobnym zamachu życie stracił ówczesny gubernator Adenu, generał Dżaafar Mohammed Saad wraz z szóstką swych ochroniarzy, do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju.

Czytaj również:

Dodatkowo krajem wstrząsał w ostatnim okresie konflikt między rządem i separatystami z południa kraju, którzy powołali do życia Południową Radę Tymczasową (STC).

Jemen głód FORUM 1200.jpg
Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc. Potrzebne jest jedzenie dla głodujących mieszkańców Jemenu

Wstępne porozumienie dot. podziału władzy

W listopadzie 2019 r. pod egida Arabii Saudyjskiej uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Jemenu i separatyści z południa podpisali w Rijadzie wstępne porozumienie o podziale władzy. Gubernator Ahmed Lamlas, wcześniej członek STC został powołany na to stanowisko w ramach przyjętych wtedy uzgodnień.

Porozumienie z Rijadu, oprócz utworzenia wspólnego rządu, co stało się faktem w grudniu 2020 r., zawierało też kilka innych ważnych postanowień, takich jak rozbrojenie i wcielenie rozmaitych milicji oraz innych formacji militarnych do struktur podległych ministerstwom obrony (armia) i spraw wewnętrznych (policja), saudyjską pomoc gospodarczą dla jemeńskiej gospodarki i całkowitą demilitaryzację Adenu.

Według ONZ konflikty w Jemenie pochłonęły od 2015 r. tysiące ofiar i przyczyniły się do jednego z "największych kryzysów humanitarnych na świecie".

nt

Czytaj także

"Jak zostać w domu, kiedy nie ma domu" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:37
Na całym świecie słychać nawoływania „zostań w domu”. Do tego dochodzą szczegółowe instrukcje, żeby dokładnie myć ręce, zachować dystans wobec innych ludzi, używać środków dezynfekujących. Dla wielu osób to jednak czysta abstrakcja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój Jemen" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:54
Zajęci własnymi problemami rzadko myślimy o miejscach, w których trwa wojna czy głód. Jednym z takich miejsc jest Jemen - miejsce największego na świecie kryzysu humanitarnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ alarmuje: aż połowie dzieci w Jemenie grozi śmierć głodowa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:34
Połowie dzieci w Jemenie grozi śmierć z głodu - alarmuje ONZ. W najbiedniejszym kraju Bliskiego Wschodu gwałtownie pogarsza się sytuacja humanitarna. Wszystko z powodu wojny domowej i blokady pomocy międzynarodowych organizacji.
rozwiń zwiń