more_horiz
Wiadomości

Kryzys migracyjny w UE. Viktor Orban: Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:29
- Unia Europejska może zwyciężyć kryzys migracyjny, jeżeli będzie miała sojuszników zewnętrznych; z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem; Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii - oświadczył premier Węgier Viktor Orban.
Viktor Orban
Viktor OrbanFoto: PAP/Albert Zawada

We wtorek w Budapeszcie odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego.

Premier Węgier poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów omawianych na wtorkowym spotkaniu była migracja. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i w tej bardzo trudnej sytuacji Egipt jest krajem kluczowym. Wszyscy pamiętamy kryzys migracyjny z 2015 r. W porównaniu do tego sytuacja jest dużo gorsza - ocenił Orban.

maj 1200.jpg
Premier: krajom V4 zależy, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju, które zapobiegną migracji

Presja na Europę ze strony Afryki

Mówił o nacisku migracyjnym na wschodnią granicę Polski; wskazywał, że presja migrantów na Europę odbywa się także od strony Afryki.

- To jest taka sytuacja, którą Unia Europejska może przezwyciężyć, jeżeli ma sojuszników zewnętrznych. Z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem - ocenił Orban.

- Jeżeli UE i Egipt nie będą mogły kontynuować polityki, która zapobiegała migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie. Przekaz dzisiejszego spotkania jest taki, że wszyscy potrzebujemy tego, by Egipt się wzmocnił, nie tylko w kwestii ochrony granic, ale też gospodarczo. Niech ten stumilionowy kraj się rozwija, żeby mógł zapewnić młodym egipskim pokoleniom dobre, godne życie - mówił węgierski premier.

as

Zobacz także

Zobacz także