Problemy ze słuchem, zawroty głowy. Kolejni obywatele USA cierpią na "syndrom hawański"
Co najmniej pięć amerykańskich rodzin związanych z ambasadą USA w stolicy Kolumbii, Bogocie, doświadczyło dolegliwości znanych jako "syndrom hawański" - poinformował dziennik "Wall Street Journal".
2021-10-13, 11:44
"Syndrom hawański" to zespół różnych dolegliwości, głównie o charakterze neurologicznym, takich jak migreny, problemy ze słuchem, zawroty głowy i zaburzenia snu oraz pamięci. Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie zbadane, niektórzy uważają, że syndrom jest wywoływany przez ataki przeprowadzane za pomocą kierowanych fal elektromagnetycznych.
W 2016 r. na tę przypadłość zaczęli się skarżyć amerykańscy dyplomaci pracujący w stolicy Kuby, stąd nazwa syndromu. Od tego czasu podobne objawy zgłaszało ok. 200 amerykańskich urzędników pracujących na misjach w Chinach, Wietnamie, Austrii, Niemczech i innych krajach. Wśród nich było wielu dyplomatów i pracowników CIA.
Powiązany Artykuł
20 nowych przypadków "syndromu hawańskiego" wśród dyplomatów USA. Sprawę bada Departament Stanu
Początkowo "syndrom hawański" dotknął dwie osoby w ambasadzie USA w Bogocie, później zgłaszano kolejne przypadki, co najmniej jedna rodzina została odesłana na leczenie do kraju - informuje "WSJ" na podstawie swoich źródeł. Dodaje, że jedną z ofiar miało być dziecko.
- Przyszłość Afganistanu. Andrzej Talaga: kraj nie ma strategicznego znaczenia w skali globalnej
- Joe Biden traci zwolenników. Ma najniższe poparcie od początku prezydentury
- Prokuratura w USA: wywiad Iranu chciał uprowadzić z Nowego Jorku znaną irańską dziennikarkę. Cztery osoby z zarzutami
Sprawa jest badana przez amerykański Departament Stanu, jego rzecznik Ned Price nie odniósł się jednak do niej bezpośrednio, zapewniając jedynie, że wszyscy pracownicy ministerstwa otrzymają "natychmiastową pomoc, której potrzebują" - pisał we wtorek "WSJ". Dziennik przypomina, że amerykańska ambasada w Bogocie, która jest m.in. bazą dla operacji antynarkotykowych, jest jedną z największych tego typu placówek na świecie.
Powiązany Artykuł
"Syndrom hawański" został wywołany celowo? Dyrektor CIA podejrzewa Rosję
Kolumbia wie o zgłaszanych przypadkach "syndromu hawańskiego", nasze służby wywiadowcze sprawdzają te doniesienia, ale główne śledztwo prowadzi strona amerykańska - powiedział w wywiadzie dla "New York Timesa" kolumbijski prezydent Ivan Duque. 20 października ma się odbyć zaplanowana wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kolumbii.
Przypadki na całym świecie
W piątek niemiecka policja poinformowała o tym, że prowadzi śledztwo w sprawie kilku przypadków "syndromu hawańskiego" w amerykańskiej ambasadzie w Berlinie. Rzecznik placówki nie skomentował tych doniesień, ale zapewnił, że USA bada wszelkie tego typu przypadki na całym świecie.
pg
REKLAMA
REKLAMA