Sprawa Turowa. Premier spotkał się z politykami czeskiej partii, która będzie współtworzyć rząd
Sytuacja wokół kopalni w Turowie była jednym z tematów rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z politykami czeskiej partii ODS, która najprawdopodobniej wejdzie w skład nowego rządu w Pradze. Spotkanie odbyło się w Strasburgu, po debacie w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.
2021-10-19, 17:44
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ o wynikach wyborów w Czechach: w sprawach dot. współpracy możemy być optymistami
- Premier spotkał się z przedstawicielami ODS, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim. ODS będzie współtworzyć nowy rząd w Republice Czeskiej. Partia jest członkiem ECR, grupy parlamentarnej w PE, w której jest także Prawo i Sprawiedliwość - przekazał Polskiemu Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak dodał, w czasie rozmowy poruszono sprawy z bieżącej agendy unijnej, między innymi kwestie polityki energetycznej oraz pakietu klimatycznego. - Jednym z tematów była także sprawa Turowa - poinformował minister.
- "To jest bezczelne". Smoliński o propozycji Czech ws. kopalni Turów
- "Zależy nam na porozumieniu". Samorządowcy z Polski i Czech apelują o powrót do negocjacji ws. Turowa
Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów. Władze w Pradze twierdzą, że działanie kopalni powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych po stronie czeskiej. 20 września w wyniku niezrealizowania środka tymczasowego nakazującego natychmiastowe zamknięcie kopalni TSUE ukarał Polskę karą w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że polskie władze nie zaczęły jej płacić.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów
Proponowane przez stronę polską rekompensaty na rzecz Czech miały być przeznaczone na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiono również propozycję zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni Turów w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Mimo kilkunastu rund negocjacji, nie osiągnięto porozumienia, a pod koniec września negocjacje utknęły w martwym punkcie. Czechy nie chcą, aby w umowie znalazła się klauzula umożliwiająca jej wypowiedzenie.
dn
REKLAMA