more_horiz
Wiadomości

KE czeka z uruchomieniem mechanizmu warunkowości. Potwierdziła to Ursula von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:05
Komisja Europejska nie uruchomi na razie mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Potwierdziła to przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen na zakończenie szczytu w Brukseli. Dodała, że Komisja czeka na orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie skargi Polski i Węgier na mechanizm. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock/Alberto Garcia Guillen

Władze w Warszawie i Budapeszcie zaskarżyły mechanizm w marcu, argumentując, że takie rozwiązanie nie ma podstawy prawnej w traktatach. - Jeśli chodzi o mechanizm, musimy opracować wytyczne. Obecnie to robimy. Trybunał Sprawiedliwości musi też ocenić wniosek Węgier i Polski, czy ten mechanizm jest prawnie dopuszczalny - powiedziała Ursula von der Leyen dodając, że po ogłoszeniu orzeczenia Komisja uważnie go przeanalizuje.

Mateusz Morawiecki PE free 1200.jpg
Szczyt UE. Premier: zreformujemy sądownictwo w kraju, ale nie pod presją

Czytaj więcej:

Werdykt Trybunału spodziewany jest na początku przyszłego roku, najpóźniej wczesną wiosną. Deklaracja Ursuli von der Leyen o wstrzymaniu się z decyzjami to potwierdzenie obietnicy Komisji Europejskiej z grudniowego szczytu na którym unijni przywódcy uzgodnili 7-letni budżet Wspólnoty i Fundusz Odbudowy po pandemii oraz zaakceptowali mechanizm warunkowości.

Posłuchaj
00:18 11360534_1.mp3 KE czeka z uruchomieniem mechanizmu warunkowości do orzeczenia (IAR)

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem