more_horiz
Wiadomości

Włochy: umorzono śledztwo w sprawie pacjenta COVID-19 numer 1

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 06:50
Prokuratura we Włoszech umorzyła śledztwo w sprawie tzw. pacjenta numer 1, czyli pierwszej osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem na terenie tego kraju. To 39-letni mieszkaniec Lombardii Mattia Maestri. Trafił on do szpitala w nocy z 20 na 21 lutego zeszłego roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Massimo Todaro

Maestri zgłosił się na pogotowie w szpitalu w miejscowości Codogno, która stała się symbolicznym miejscem wybuchu epidemii we Włoszech i w Europie i na długi czas została odcięta od świata jako ognisko zakażeń.

Mężczyzna był w ciężkim stanie z powodu zapalenia płuc, a test potwierdził zakażenie koronawirusem.

Lawinowe zakażenia

Zanim jednak to nastąpiło, kontakt z nim mieli medycy na pogotowiu. Zakażenia zaczęły się tam szerzyć niemal lawinowo.

epa Londyn koronawirus ściana 1200.jpg
Pandemia koronawirusa na świecie. Coraz bliżej 5 mln ofiar śmiertelnych

Maestri przez 18 dni leżał na intensywnej terapii, gdzie lekarze walczyli o jego życie. Szpital opuścił pod koniec marca zeszłego roku.

Jego przypadek został wtedy uznany za pierwsze oficjalnie stwierdzone zakażenie koronawirusem w Europie. Wcześniej szerzył się on w Chinach. Dopiero ustalenia z następnych miesięcy zweryfikowały tę wiedzę; okazało się Sars-CoV-2 szerzył się w Lombardii już znacznie wcześniej, ale nie wykonywano testów na jego obecność.

Czytaj także:

Zarzut nieumyślnego spowodowania epidemii

Dziennik "La Repubblica" podał w czwartek, że pacjent numer 1 został przez prokuraturę w Lodi objęty śledztwem w sprawie nieumyślnego wywołania epidemii. Dochodzenie otwarto ponad półtora roku temu, a dotyczyło kontaktów, jakie miał w poprzednich dniach i tygodniach zanim zgłosił się ciężko chory do szpitala. Pojawił się wtedy wątek jego spotkania z kolegą, który wrócił z Chin, o czym przypomniano sobie, gdy znana był już diagnoza.

Właśnie ta sprawa była przedmiotem śledztwa w związku z podejrzeniem, że Maestri, pracownik dużego koncernu nie ujawnił wszystkich swoich spotkań i kontaktów. Sprawa została zbadana dogłębnie, a śledczy uznali, że mieszkaniec Lombardii, który stoczył walkę o życie, nie naruszył żadnego przepisu. Dochodzenie umorzono na wniosek prokuratury.

pg

Zobacz także

Zobacz także