more_horiz
Wiadomości

Przewodniczący szczytu COP26: na panelu klimatycznym miga czerwone światło

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 15:20
Przewodniczący COP26 Alok Sharma podkreślił na rozpoczynającym się w Glasgow szczycie klimatycznym COP26, że kurczą się możliwości utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Taki cel klimatyczny ustaliły kilka lat temu niemal wszystkie państwa świata, których przedstawiciele biorą udział w konferencji ONZ w Wielkiej Brytanii.
Konferencja przed szczytem COP26
Konferencja przed szczytem COP26Foto: Twitter/COP26/print screen

pap cop26 1200.jpg
"Elektromobilność, sprawiedliwa transformacja". Rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP26

Wydarzenie rozpoczęło się minutą ciszy upamiętniającą ofiary pandemii koronawirusa. Następnie delegaci z niemal 200 krajów zatwierdzili prezydenta COP26 - został nim członek brytyjskiej Partii Konserwatywnej Alok Sharma. W ten sposób delegacja chilijska przekazała prezydencję Wielkiej Brytanii, która będzie przewodniczyła tegorocznym obradom. Współorganizatorem konferencji są Włosi.

Alok Sharma przypomniał, że ze względu na pandemię szczyt w Glasgow przesunięto o rok. 

- Podczas tego roku zmiana klimatu nie wzięła sobie wolnego - podkreślił. W tym kontekście przytoczył raport IPCC z sierpnia, który - jak stwierdził - był "sygnałem alarmowym dla nas wszystkich, wykazał, że na panelu klimatycznym miga czerwone światło".

"Ten raport przyjęty przez 195 państw stwierdza wyraźnie, że działalność człowieka zdecydowanie jest przyczyną globalnego ocieplenia. I wiemy, że zamyka się możliwość utrzymania wzrostu średniej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza".

ZOBACZ TAKŻE
1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Królowa Elżbieta II odwołała wyjazd

Porozumienie paryskie

W COP26 uczestniczą państwa, które sześć lat temu podpisały porozumienie paryskie. Kraje zobowiązały się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia.

Czytaj także:

Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż dwa stopnie Celsjusza - a w razie możliwości półtora stopnia - w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Posłuchaj
00:26 11374375_2 (1).mp3 Alok Sharma przypomniał, że ze względu na pandemię szczyt w Glasgow przesunięto o rok (źr. IAR)

 O tym zobowiązaniu przypomniał w przemówieniu Alok Sharma. - Szybko zmieniający się klimat jest alarmem dla ludzkości, by przyspieszyć adaptację, zająć się mechanizmem strat i szkód, oraz by działać natychmiast, utrzymać poziom 1,5 stopnia. I wiemy, że ten COP jest naszą ostatnią najlepszą nadzieją na to - wskazał.

Dziś delegaci zajmują się sprawami organizacyjnymi, a jutro odbędzie się oficjalne otwarcie szczytu. Wezmą w nim udział głowy państw i szefowie rządów z całego świata, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja klimatyczna potrwa do 12 listopada

IAR/in./


PAP PAP

Zobacz także

Zobacz także