Premier: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu

 - Sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu i to, że społeczeństwa zachodnie przez 200 lat, właściwie nie patrząc na skutki dla klimatu, wykorzystywały paliwa kopalne, by dojść do obecnego poziomu rozwoju gospodarczego - powiedział w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.

2021-11-01, 17:28

Premier: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu
Mateusz Morawiecki. Foto: Twitter/PremierRP

W poniedziałek po południu premier Mateusz Morawiecki przybył na szczyt klimatyczny COP26 do Glasgow. Podczas spotkania głów państw i szefów rządów ma poruszyć m.in. kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.

- Kryzys na rynku gazowym dał do zrozumienia wielu przywódcom, że musimy uwzględniać różne czynniki gospodarcze, które wokół nas funkcjonują i mają miejsce wokół nas - powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Glasgow premier.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że w Glasgow zostanie dokończona praca, którą rozpoczęto w Katowicach, gdzie przyjęto tzw. Katowice Rulebook wyznaczający zasady i kryteria dotyczące tego, jak dojść do założeń wytyczonych w porozumieniu paryskim. - Ale z drugiej strony uwzględnialiśmy wtedy i kwestie lasów, absorpcji CO2 przez lasy, i także takie elementy jak elektromobilność; o tym wszystkim tutaj bardzo intensywnie dyskutujemy - powiedział szef rządu.


Posłuchaj

Premier M. Morawiecki o pracach na szczycie COP26 (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

- To wszystko jest bardzo ważne, bo jeśli chcemy solidarnie postępować wobec klimatu, to jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne jest położenie Stanów Zjednoczonych czy bogatych krajów Europy Zachodniej, a inne - krajów Europy Centralnej, takich jak Polska - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

REKLAMA


Posłuchaj

Premier zwrócił uwagę, że Polska ma inną sytuację niż kraje zachodnie jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

- Polska wskazuje na to, że sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu, musi brać pod uwagę miks energetyczny i musi brać pod uwagę to, że społeczeństwa zachodnie przez 200 lat, właściwie nie patrząc na skutki dla klimatu, wykorzystywały paliwa kopalne, by dojść do tego poziomu rozwoju gospodarczego, na jakim są dzisiaj - podkreślił premier.

Sesja plenarna

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w sesji plenarnej, w której uczestniczy polski premier, głos zabiorą także m.in. prezydent USA Joe Biden, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau.

Powiązany Artykuł

shutt klimat 1200.jpg
''Fit for 55'', czyli UE w trosce o klimat. Chiny nie przejmują się emisjami gazów cieplarnianych

Celem COP26 jest ustabilizowanie stężeń gazów cieplarnianych na poziomie, który zapobiegałby groźnej ingerencji człowieka w system klimatyczny. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, aby umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu, zapewnić niezakłóconą produkcję i umożliwić rozwój gospodarczy w sposób zrównoważony.

Müller poinformował, że dyskusje podczas COP26 będą skupiały się wokół: utrzymania globalnej skali wzrostu temperatury do maksymalnego poziomu 1,5 st. Celsj. przez uzyskanie od państw ambitnych celów redukcji emisji do 2030 r., opracowania pakietu pomocowego dla państw rozwijających się, czy upowszechniania wiedzy na temat znaczenia realizacji celów porozumienia paryskiego.

– Polska podkreśla, że działania te muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi odbywać się w sprawiedliwy sposób i zapewniać bezpieczeństwo obywateli – podkreślił Müller.

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Conference of the Parties UNFCCC) to międzynarodowa umowa określająca zakres współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Konwencja podpisana została podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w 1992 r. w Rio de Janeiro.

REKLAMA

UNFCCC weszła w życie 21 marca 1994 r. Obecnie skupia 196 krajów. Pierwszy szczyt COP odbył się w 1995 r. Polska dwukrotnie była gospodarzem Konferencji, które odbyły się w Poznaniu – COP19 w 2008 r. i Katowicach – COP24 w 2018 r.

dz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej