Chopin, Norwid i wielu innych. Konsul RP w Paryżu upamiętnił Polaków pochowanych we Francji

Konsul RP w Paryżu Andrzej Szydło w uroczystość Wszystkich Świętych upamiętnił Polaków pochowanych na cmentarzach Pere Lachaise, gdzie znajduje się m.in. grób Fryderyka Chopina oraz w podparyskim Montmorency, najważniejszej nekropolii Polaków we Francji.

2021-11-02, 01:16

Chopin, Norwid i wielu innych. Konsul RP w Paryżu upamiętnił Polaków pochowanych we Francji
Groby Kajetana Morawskiego, Fryderyka Chopina i Cypriana Kamila Norwida we Francji. Polscy dyplomaci upamiętnili wielkich Polaków spoczywających na francuskich nekropoliach. Foto: twitter.com/PLenFrance

W uroczystość Wszystkich Świętych Ambasada RP w Paryżu oraz Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi przypomnieli o cmentarzach i zasłużonych Polakach spoczywających we Francji.

Powiązany Artykuł

1200 grób fryderyka chopina forum.jpg
Obchody dnia Wszystkich Świętych we Francji. Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

Polscy dyplomaci we Francji upamiętnili Polaków

Jest wśród nich paryski cmentarz Pere Lachaise, na którym znajduje się grób Chopina oraz pomnik Polaków, którzy oddali życie za Francję.

Na cmentarzu Montmartre znajdują się z kolei groby Mieczysława Kamieńskiego, ochotnika Legii Cudzoziemskiej, poległego podczas bitwy pod Magentą czy Cezarego Łubieńskiego, uczestnika Powstania Listopadowego, których historię przypomniano w tym roku.

W podparyskim Montmorency Polacy składali kwiaty i zapalali znicze na nagrobkach rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida, Delfiny Potockiej. Po II wojnie światowej cmentarz ten zapełnił się grobami uczestników polskiego i francuskiego ruchu oporu, wojskowych, więźniów obozów oraz więźniów politycznych.

REKLAMA

Czytaj również:

Wielcy Polacy spoczywający we Francji

Prochy Adama Mickiewicza sprowadzono tu ze Stambułu w 1856 roku, a w 1890 roku przeniesiono je na Wawel, gdzie ostatecznie spoczęły w Krypcie Wieszczów Narodowych, podobnie jak prochy Cypriana Kamila Norwida, który zmarł w 1883 roku w kościelnym przytułku w Ivry pod Paryżem i tam został pochowany, ale po pięciu latach jego szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły polskiej na cmentarzu Les Champeaux. W 2001 roku urnę z ziemią z grobu również przeniesiono do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu.

Na cmentarzu spoczywają m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i jeden z dowódców Legionów Polskich we Włoszech - Karol Kniaziewicz, działaczka społeczna, żona kompozytora i premiera Ignacego Paderewskiego - Helena Paderewska, malarze Józef Tadeusz Makowski, Bolesław Biegas czy Władysław Ciesielski oraz wielu innych Polaków.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej