X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA chcą dozbroić Arabię Saudyjską. Jest decyzja Departamentu Stanu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:12
Departament Stanu powiadomił w czwartek Kongres o zamiarze sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej. Byłaby to pierwsza dostawa broni z USA dla Saudów od objęcia urzędu przez prezydenta Bidena, który kilkakroć podnosił sprawę łamania praw człowieka w tym kraju.
Przedmiotem zainteresowania Saudów są m.in. rakiety AIM-120 AMRAAM
Przedmiotem zainteresowania Saudów są m.in. rakiety AIM-120 AMRAAMFoto: Michael Fitzsimmons/ Shutterstock

Administracja Bidena zapowiadała, że Arabia Saudyjska - będąca kluczowym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie - może liczyć wyłącznie na dostawy sprzętu służącemu obronie kraju.

EPA Joe Biden 1200 (1).jpg
"Zapowiadany powrót do multilateralizmu". Kohut o amerykańskich relacjach międzynarodowych

Umowa, zatwierdzona przez DS 26 października, musi jeszcze zyskać aprobatę Kongresu, w którym narasta krytycyzm wobec władz w Rijadzie w związku z zaangażowaniem Arabii Saudyjskiej w wojnę domową w Jemenie. Konflikt ten pociągnął za sobą najpoważniejszą katastrofę humanitarną obecnej doby w ocenie ONZ. Wcześniej, jak przypomina Reuters, kongresmeni kilkakrotnie zablokowali sprzedaż broni dla Rijadu, ponieważ umowy nie dawały gwarancji, że dostarczone uzbrojenie nie będzie wykorzystywane przeciwko ludności cywilnej w Jemenie.

Czytaj także: 

W ocenie resortu spraw zagranicznych planowane dostawy uzbrojenia, o których powiadomiono Kongres, "pozostają w pełnej zgodzie z linią polityczną administracji prezydenta Bidena, która postawiła sobie za cel zakończyć konflikt w Jemenie przy użyciu środków dyplomatycznych". Jak zaznaczył rzecznik Departamentu Stanu Ned Price pociski powietrze-powietrze zagwarantują, że "Arabia Saudyjska będzie mogła sie obronić przed atakami proirańskich partyzantów Huti z wykorzystaniem dronów". Price dodał, że radykalny wzrost takich ataków w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest najpoważniejszym argumentem przemawiającym za sprzedażą amerykańskiego uzbrojenia Rijadowi.

Blisko 300 pocisków i 600 wyrzutni

Pierwsza transza dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej obejmie 280 pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania i korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej INS. Wartość tego zamówienia jest szacowana na 650 mln dolarów - wynika z komunikatu Pentagonu, jaki opublikowano w czwartek.

1200, talibowie, shutterstock.jpg
Infiltracja przez zdrajców? Talibowie nawołują do czystek w swoich szeregach

Oprócz pocisków rakietowych AIM-120C-7/C-8 (AMRAAM AIM) - wystrzeliwanych z załogowych i bezzałogowych statków powietrznych w ramach walki w powietrzu, Arabia Saudyjska chce zakupić także 596 wyrzutni pocisków rakietowych LAU-128 (MRL), a także części zamienne i sprzęt do obsługi tego typu broni.

Wsparcie za prezydentury Trumpa

W 2019 r. - a zatem za prezydentury Donalda Trumpa, który nie zgłaszał poważniejszych zastrzeżeń do polityki Saudów, do Arabii Saudyjskiej została wysłana dodatkowa grupa wojskowych z USA, by dopełnić stanu osobowego do wysokości 3 tys. żołnierzy, a także dostarczono nowoczesne uzbrojenie. Na Półwysep Arabski trafiła m.in. eskadra myśliwska, eskadra lotnicza do zadań specjalnych (tzw. skrzydło ekspedycyjne), a także personel obrony przeciwlotniczej.


mbl

Czytaj także

Atak piratów na irański tankowiec. Media: marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 10:41
Marynarka wojenna odparła atak piratów na irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej - poinformowały irańskie media powołujące się na Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Do próby przejęcia tankowca doszło w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostrzał rakietowy celów wojskowych w okolicy Damaszku. Syria oskarża Izrael

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 03:00
Syryjska telewizja państwowa poinformowała we wtorek o ostrzale rakietowym celów wojskowych w pobliżu Damaszku. Władze wojskowe Syrii oskarżyły Izrael o dokonanie tego ataku, który "spowodował pewne zniszczenia" - jak podały syryjskie media.
rozwiń zwiń