X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Litwa naraziła się Chinom. Groźby po oficjalnym poparciu Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 12:16
Chiny protestują przeciwko utworzeniu w Wilnie tajwańskiego biura przedstawicielskiego na Litwie. Jak oświadczyło MSZ, Chiny podejmą "wszelkie konieczne kroki, by bronić swojej suwerenności", a Litwa poniesie wszelkie wynikające z tego konsekwencje.
Chiny grożą Litwie, że poniesie konsekwencje po otwarciu Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego
Chiny grożą Litwie, że poniesie konsekwencje po otwarciu Tajwańskiego Biura PrzedstawicielskiegoFoto: EPA/STRINGER

Rząd Litwy zignorował stanowcze protesty strony chińskiej i zezwolił na utworzenie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego, co "sprawia fałszywe wrażenie, że na świecie są jedne Chiny i jeden Tajwan" i jest "rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin" – napisano w komunikacie na stronie chińskiego MSZ.

"Chiński rząd wyraża silny protest i stanowczy sprzeciw wobec tego skrajnie bezczelnego działania i podejmie wszelkie konieczne środki, by bronić suwerenności państwowej i integralności terytorialnej. Strona litewska poniesie wszelkie wynikające z tego konsekwencje" – dodano.

Chińska dyplomacja zażądała od rządu Litwy, aby "natychmiast poprawił swoją błędną decyzję".

Ostrzegła też władze Tajwanu, że "dążenie do niepodległości poprzez zabieganie o wsparcie z zagranicy jest całkowicie nieprzemyślaną próbą, skazaną na niepowodzenie".

Biuro jak ambasada

Biuro przedstawicielskie, które będzie de facto pełniło rolę ambasady Tajwanu na Litwie, uruchomiono oficjalnie w czwartek. Tajwański rząd ogłosił, że ma ono w nazwie słowo "Tajwan", w przeciwieństwie do większości innych tego typu placówek na świecie, które posługują się nazwą stolicy Tajwanu, Tajpej. To szczególnie rozgniewało władze ChRL.

W związku z zapowiedzią utworzenia biura chińskie władze w sierpniu zażądały od litewskiej dyplomacji odwołania ambasadora w Pekinie. Poinformowały wtedy ponadto, że wycofują swojego ambasadora z Wilna.

Chiński apetyt na Tajwan

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli. W ostatnich latach nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji wyspy oraz zintensyfikowały działania wojskowe w jej otoczeniu, co rząd w Tajpej uznaje za próbę zastraszenia.

Zaledwie 15 państw ma formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, ale wiele innych ma de facto ambasady, które często są określane jako biura handlowe, tak jak w przypadku Unii Europejskiej. Pekin żąda od stolic, z którymi prowadzi oficjalne relacje dyplomatyczne, aby nie utrzymywały ich z Tajpej, w ramach zasady "jednych Chin".

fc

Czytaj także

Chiny eskalują konflikty z państwami swojego regionu. "Najgorsze dopiero przed nami"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:32
Rośnie napięcie w i tak już niespokojnych relacjach Chin i Tajwanu. Pekin stosuje coraz śmielsze prowokacje i agresywniej demonstruje swoją siłę. Zagrożenie odczuwają już nie tylko Tajpej i Hongkong, ale także Canberra. Zdaniem ekspertów jesteśmy dopiero przed prawdziwą eskalacją konfliktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie rozpoczniemy wojny z Chinami jako pierwsi, ale nie będziemy stać bezczynnie". Deklaracja ministra obrony Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:06
- Tajwan nie rozpocznie wojny z Chinami i w żadnym wypadku sam nie doprowadzi do konfliktu, ale jeśli przeciwna strona podejmie działania militarne, będzie musiał na nie odpowiedzieć – oświadczył w czwartek minister obrony Chiu Kuo-cheng. To kolejna wypowiedź tajwańskiego przedstawiciela rządu odnosząca się do potencjalnego wybuchu wojny z ChRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech lepiej się przygotuje na poświęcenie za Tajwan". Chińskie groźby po deklaracji wsparcia z Australii

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 18:16
Chiny ostrzegły Australię przed potężnym atakiem w razie ewentualnego zaangażowania się w obronę Tajwanu w przypadku chińskiej agresji - poinformował w niedzielę australijski portal news.com.au. Ostrzeżenie wystosował na Twitterze Hu Xijin, redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu "Global Times".
rozwiń zwiń