Premier rozpoczyna rozmowy ws. kryzysu na granicy UE. Spotka się z szefami rządów państw bałtyckich

Premier Mateusz Morawiecki spotkaniami z szefami rządów krajów bałtyckich rozpoczyna serię rozmów za granicą poświęconych kryzysowi na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

2021-11-21, 02:21

Premier rozpoczyna rozmowy ws. kryzysu na granicy UE. Spotka się z szefami rządów państw bałtyckich
Premier Mateusz Morawiecki spotkaniami z szefami rządów krajów bałtyckich. Foto: Krystian Maj/KPRP

Już o godz. 7.00 (czasu obowiązującego w Polsce) premier Mateusz Morawiecki spotka się w Tallinie z szefową estońskiego rządu Kają Kallas. Pomimo, że Estonia nie ma granicy z Białorusią, to jej władze zdecydowały się w tym tygodniu na postawienie na granicy z Rosją tymczasowej bariery z drutu kolczastego. Estończycy postanowili też wysłać do Polski około stu żołnierzy i drony, aby pomóc w zabezpieczeniu granicy naszego kraju z Białorusią.

Barierę na granicy postawi też Łotwa, gdzie szef polskiego rządu po południu (godz. 13.00) będzie rozmawiał z premierem Krisjanisem Karinsem.

Wcześniej (około 10.00) premier Mateusz Morawiecki odwiedzi Wilno, gdzie spotka się z premier Ingridą Šimonyte. W każdym z krajów bałtyckich szef polskiego rządu poruszy kwestie związane z sytuacją na granicach oraz wspólnych działaniach na rzecz zwiększenia nacisku społeczności międzynarodowej na Mińsk.

"Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna"

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych. Zdaniem szefa polskiego rządu "istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany". 

REKLAMA

Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych zwrócił uwagę na to, że to, iż niektóre działania zostały częściowo wstrzymane, nie oznacza, że planowane w Moskwie ataki się zakończyły. "Musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji czy na Krymie, na wschodniej Ukrainie. Informacje, które spływają do naszego kraju i do naszych sojuszników są niepojące" - czytamy we wpisie.

Premier zaznaczył, że "jako Unia Europejska i kraje sojuszu transatlantyckiego musimy być przygotowani na potencjalne zagrożenia oraz wypracować sprawne i skuteczne mechanizmy współpracy w obliczu kolejnych ataków i prowokacji".

Posłuchaj

Premier M.Morawiecki rozpoczyna rozmowy za granicą w sprawie kryzysu na granicy UE. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej