more_horiz
Wiadomości

Żołnierze Estonii pomogą pilnować granicy z Białorusią. W weekend będą już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:24
Estonia wyśle do Polski około stu żołnierzy, którzy pomogą na granicy polsko-białoruskiej - przekazał estoński minister obrony Kalle Laanet. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował natomiast, że trwają prace nad ustaleniem szczegółów tego wsparcia.
Estonia przyśle do Polski ok.100 żołnierzy
Estonia przyśle do Polski ok.100 żołnierzyFoto: Eesti Kaitsevägi/Marina Loštšina

Minister Kalle Laanet powiedział, że Estonia otrzymała polską prośbę o pomoc w poniedziałek wieczorem.

- Wcześniej Polska zabiegała jedynie o wsparcie polityczne, ale teraz zwróciła się do nas również o wsparcie praktyczne - powiedział szef resortu obrony.

Do naszego kraju przybędzie jednostka estońskich Sił Zbrojnych, w skład której wejdą zarówno żołnierze służby czynnej jak i rezerwiści oraz jednostka żandarmerii wojskowej. Oprócz tego Estończycy przyślą też drony.

Część żołnierzy wyjedzie do Polski jeszcze w ten weekend, a pozostali w przyszłym tygodniu.

Estonia wysyła pomoc

To nie pierwsza pomoc Tallina w celu opanowania kryzysu migracyjnego na granicach Unii Europejskiej z Białorusią. Jeszcze latem na Litwę Estonia wysłała swoich funkcjonariuszy. Wczoraj zapowiedziano też pomoc Łotwie, gdzie estońskie siły mają trafić w przyszłym tygodniu.

Estońska premier Kaja Kallas w tym tygodniu podkreślała, że sytuacja na granicach z Białorusią nie stanowi dla jej kraju bezpośredniego zagrożenia. Tallin zdecydował się jednak na postawienie tymczasowej bariery z drutu kolczastego. W tym celu w ramach ćwiczeń wojskowych wezwano w środę około 1700 rezerwistów, którzy w ciągu tygodnia mają rozwinąć ogrodzenie o długości około 40 kilometrów.

Napływ migrantów

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.


Posłuchaj
00:42 est.mp3 Estonia wysyła wojskową pomoc do Polski. Korespondencja Kamila Zalewskiego (IAR)Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem