Premier Łotwy: Europa bardziej się do siebie zbliżyła i skonsolidowała dzięki kryzysowi na granicy
Premier Mateusz Morawiecki zakończył w Rydze spotkaniem z szefem łotewskiego rządu Krisjanisem Karinsem. Było to ostatnie zaplanowane na dziś spotkanie związku z sytuacja na granicy.
2021-11-21, 18:15
Łotewski premier wskazywał na to, że Polska i Łotwa wspólnie działają w kwestii rozwiązania kryzysu migracyjnego. "Jeśli reżim białoruski uważał, że uda mu się zdestabilizować albo podzielić Europę, to bardzo się rozczarował. W rzeczywistości obserwujemy odwrotny proces: Europa bardziej się do siebie zbliżyła i skonsolidowała" - powiedział szef łotewskiego rządu. Krisjanis Karins podkreślił, że współpraca krajów bałtyckich i Polski jest koordynowana na wielu płaszczyznach.
Wspólnie sprzeciwiamy się atakom
Zaznaczył, że Ryga i Warszawa wspólnie sprzeciwiają się hybrydowym atakom ze strony Białorusi i nie pozwolą, by reżim wykorzystywał obywateli innych krajów spychając ich nielegalnie na granicę. Zdaniem łotewskiego premiera potrzebna jest współpraca z ONZ w kwestii powrotu migrantów do państw ich pochodzenia.
Wcześniejsze spotkania
Rano Mateusz Morawiecki rozmawiał w Tallinie z szefową estońskiego rządu Kają Kallas, a po południu w Wilnie z premier Litwy Ingridą Šimonyte.
Premier pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Estonii Kają Kallas o to, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". "Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej" - wyjaśnił premier.
REKLAMA
- Cele Rosji a kryzys na granicy. Witold Rodkiewicz (OSW): Kreml chce stworzyć w Europie Środkowej strefę buforową
- Atak hybrydowy będzie trwał kolejne miesiące? Szef MON: musimy być na to przygotowani
Posłuchaj
Z koeli Ingrida Šimonyte na spotkaniu z premierem Polski podkreśliła, że kryzys jest odpowiedzią na presję na reżim w Mińsku ze strony Unii Europejskiej. Jej zdaniem Aleksander Łukaszenka chce zniesienia sankcji i uznania go jako prawowitego prezydenta Białorusi. Szefowa litewskiego rządu wskazała, że trzeba utrzymać presję. "Ta presja musi zapewnić zarówno zakończenie tego hybrydowego ataku, jak i rozwiązanie kryzysu humanitarnego, który został jest na Białorusi i tam należy szukać jego rozwiązania" - powiedziała.
nj
REKLAMA
REKLAMA