X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Migranci na granicy. Formela: Łukaszenka jest zaskoczony skutecznością polskich służb

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:00
- Jest dla Łukaszenki ogromnym zaskoczeniem sytuacja na granicy polskiej, stanowczość, determinacja, ale też świetny sposób organizacji ochrony polskiej granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".
Marek Formela
Marek FormelaFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki wspieranego przez Władimira Putina. Ich działania nazwał "największą od 30 lat próbą destabilizacji Wspólnoty". W niedzielę, w związku z sytuacją na granicy, premier spotyka się z przywódcami państw bałtyckich - Estonii, Litwy i Łotwy. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Marek Formela.

Atak na granicę polsko-białoruską

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że granica Unii Europejskiej, która jest równocześnie granicą polski, jest dla Białorusi znacznie bardziej atrakcyjna do atakowania, niż granice innych państw UE - Litwy, Łotwy czy Estonii. - Aczkolwiek można się spodziewać, że dyktator będzie prowadził rozmaite działania - dodał.

- Bardzo źle się stało, że przerzucono rodzaj "kładki", że pani Merkel, kończąc swoją kadencję, wykonuje dziwne telefony, prowadzi rozmowy wbrew stanowisku Unii Europejskiej. I nawet kiedy mówi "pan Łukaszenka", a nie "prezydent Łukaszenka", to jednak tworzy wrażenie - przynajmniej sam Łukaszenka może mieć takie wrażenie - że ten sposób agresji na Unię Europejską, która jest koncentrowana w tej chwili na granicy z Polską, jest taktyką, która przyniesie rezultaty - mówił Marek Formela.

"Alaksandr Łukaszenka jest zaskoczony"

Redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej" stwierdził, że problem wynika z tego, jak państwa wschodnie oceniają zachodnie demokracje po roku 2015, kiedy "Angela Merkel otworzyła granice i okazało się, że demokracje zachodnie grzęzną w konflikcie wartości", bo chciałyby zachować "wrażenie demokracji liberalnych, otwartych, przyjaznych", a z drugiej strony chciałyby utrzymać "ład i porządek związany z funkcjonowaniem strefy Schengen".

- W ten sposób Łukaszenka próbuje uderzać w Europę - próbuje, bo Polska okazała się niepodatna na jego atak - jej własnymi wartościami. To powoduje, że ten infantylny humanitaryzm rozlega się w różnych środowiskach, staje się argumentem w tym sporze - mówił Marek Formela.

- Jest dla Łukaszenki ogromnym zaskoczeniem sytuacja na granicy polskiej, stanowczość, determinacja, ale też świetny sposób organizacji ochrony polskiej granicy - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:19 PR24_mp3 2021_11_21-13-05-56_Formela.mp3 Marek Formela o sytuacji na granicy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Marek Formela (redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej")
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 13.06

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Prof. Ryba: Rosja chce decydować o tym, co dzieje się na naszej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 15:35
- Rosja chciałaby zdestabilizować sytuację, doprowadzić do takiego momentu, że Polska sobie z tym problemem nie poradzi, granica nie będzie szczelna (…), a potem, negocjując z Berlinem, spowodować uspokojenie sytuacji, ponieważ Łukaszenka zrobi to, co zechce Putin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Stanisław Drosio: nasi żołnierze i funkcjonariusze nie dali się sprowokować

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 17:05
- Jestem w stanie wyobrazić sobie prowokacje przebranych za migrantów funkcjonariuszy służb białoruskich, którzy mogliby próbować wesprzeć działania, które na szczęście do tej pory okazały się nieskuteczne. To byłby najgorszy scenariusz - mówił w Polskim Radiu 24 podoficer rezerwy Stanisław Drosio (Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej).
rozwiń zwiń