more_horiz
Wiadomości

Rosja oskarża Ukrainę o prowokacje w Donbasie. Kijów odpiera zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:20
Rośnie napięcie na linii Kijów-Moskwa. Kreml wysuwa wobec ukraińskich władz oskarżenia o prowokacyjne działania w Donbasie. "Dezinformacja i fałszywe zarzuty" - tak ukraiński MSZ komentuje doniesienia strony rosyjskiej.
Na granicach Ukrainy rośnie zagrożenie ze strony rosyjskich wojsk. Stacjonuje ich tam ponad 90 tys.
Na granicach Ukrainy rośnie zagrożenie ze strony rosyjskich wojsk. Stacjonuje ich tam ponad 90 tys.Foto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Rzecznik Kremla przekazał informację o rzekomych ukraińskich prowokacjach, które mają być realizowane przy użyciu uzbrojenia dostarczanego przez kraje NATO. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podkreślił, że zarzuty są fałszywe, a Rosja sieje dezinformację.

Kułeba w jednej z sieci społecznościowych napisał, że Rosja podwyższyła intensywność dezinformacji, co przejawia się m.in. w oskarżaniu Ukrainy o zamiar ofensywy wojskowej w Donbasie. Jak dodał, jego kraj nie planuje ofensywnej operacji i jest zaangażowany w poszukiwanie polityczno-dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Minister Kułeba zaapelował do Rosji o konstruktywne włączenie się do prac formatu normandzkiego.

Rośnie zagrożenie ze strony Rosji

Rosja w 2014 roku rozpoczęła działania zbrojne w Donbasie. Do tej pory kontroluje oddziały tak zwanych separatystów, oraz wspiera je sprzętem wojskowym. W ostatnim czasie, według danych zachodnich i ukraińskiego wywiadów Rosja zgromadziła ponad 90 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą i w najbliższych miesiącach możliwa jest kolejna rosyjska agresja.

Jak twierdzi naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow, atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś. Szef wywiadu dodał, że atak będzie poprzedzony operacjami psychologicznymi mającymi destabilizować Ukrainę i zmniejszać jej zdolności obronne.

Posłuchaj
00:51 11413841_1.mp3 Ukraiński MSZ odpowiada na zarzuty Kremla. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem