more_horiz

"Widać, że sprawa idzie o coś większego". Ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego o kwestii Ukrainy w kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 20:32
- Musimy się zastanowić jakie są scenariusze, jakie próby mogą zostać podjęte i przede wszystkim jak szybko temu zaradzić- powiedział o sytuacji na Ukrainie w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego Artur Dubiel.
- Na Ukrainie mogą pojawić się zagrożenia o charakterze militarnym - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego
- Na Ukrainie mogą pojawić się zagrożenia o charakterze militarnym - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa narodowegoFoto: Bumble Dee/Shuttertsock

Gość audycji był pytany o potencjalne scenariusze rozwoju kryzysu migracyjnego przy wschodniej granicy Unii Europejskiej. Ekspert odpowiedział, że "widać, że sprawa idzie o coś większego niż większość społeczeństwa może myśleć - że chodzi tylko o mały kawałek granicy". - Na Zachodzie wydaje się, że liderzy już zrozumieli, że taka dość miękka i asekuracyjna gra względem Rosji - bo Białoruś jest narzędziem w rękach rosyjskich - nie przynosi efektów - dodał.

Artur Dubiel wskazał, że informacje o tym, że pewne kraje chcą wysłać do Polski swoich żołnierzy sprawiają, że "sprawa faktycznie zaczyna być umiędzynarodowiania i to powoduje dla nas korzyści".

Jak mówił, "wszystkie wojny są tak naprawdę wojnami energetycznymi i tutaj też głównym czynnikiem jest gaz oraz to, co Rosjanie próbują robić z Europą". - To wszystko scala się w pewną całość - ocenił. Dodał, że "patrząc na sytuację przy naszej wschodniej granicy, to jest ona formą pewnej akcji w ramach większej operacji".

"To wszystko jest pewną grą"

Jak dodał, "widać, że Rosjanom bardzo się nie podoba próba wzmocnienia i zabezpieczenia Ukrainy". Podkreślił także, że gdy polska i litewska granica są zabezpieczane to "na Ukrainie mogą pojawić się pewne zagrożenia, które mogą mieć charakter militarny". - Nie tylko Europa zauważyła, że należy Ukrainie pomóc i Kremlowi musi się to nie podobać, bo psuje to pewne plany. To wszystko jest pewną grą - skomentował specjalista.

Ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego odniósł się także do płynących z Ameryki informacji, które mówią o tym, że "coś wokół Ukrainy może się dziać". - Musimy się zastanowić jakie są scenariusze, jakie próby mogą zostać podjęte i przede wszystkim jak szybko temu zaradzić - wskazał.

Posłuchaj
25:30 PR24_mp3 2021_11_20-19-33-33.mp3 Ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego Artur Dubiel o kwestii Ukrainy w kontekście kryzysu migracyjnego ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

- Jestem zwolennikiem podejścia, żeby z Putinem grać jego metodami i działać metodą faktów dokonanych, nie bawić się w negocjacje i pokazać twardy charakter - powiedział Artur Dubiel. Jak zaznaczył, "mówimy, że jesteśmy silni i musimy pokazać, że to nie tylko kwestia UE czy NATO, ale kwestia pewnego porządku i bezpieczeństwa w całym obszarze euroatlantyckim i że na pewne rzeczy nie będziemy pozwalać".

Gość audycji ocenił, że "Putin niejeden Rubikon przekroczył i  zaszedł naprawdę za daleko". - Odpuszczenie Ukrainy spowoduje, że znowu na dekady pewne relacje będą nie takie jakby Europa tego oczekiwała - podkreślił. - Trzeba stanowczo przeciwdziałać, żebyśmy w budowaniu ładu, porządku i bezpieczeństwa w Europie nie zawalili pewnych rzeczy, które udało się w ostatnich latach uzyskać - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Gość: Artur Dubiel (ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego)

Data emisji: 20.11.2021

Godzina: 19.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem