X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska w PE mówiła o migrantach. Waszczykowski: wypowiedziała się jak polski premier

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:52
- Przedstawiła dokładnie taką narrację, interpretację sytuacji panującej na Białorusi i oczekiwań wobec Europy, jak przedstawialiśmy to my, strona polska, jak przedstawił premier - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł PiS.
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski Foto: PR24/AK

Swiatłana Cichanouska przemawiała w środę w Parlamencie Europejskim. Liderka białoruskiej opozycji nawiązała do kryzysu migracyjnego, za którym – jak podkreśliła – stoi reżim Alaksandra Łukaszenki.

- Było to bardzo dobre wystąpienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski.

Jak przyznał były szef MSZ, Cichanouska wypowiedziała się jak polski premier.

- Przedstawiła dokładnie taką narrację, interpretację sytuacji panującej na Białorusi i oczekiwań wobec Europy, jak przedstawialiśmy to my, strona polska, jak przedstawił premier - uzasadnił.

Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24 odniósł się do także do rozmów telefonicznych kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przywódcą białoruskiego reżimu Alaksandrem Łukaszenką.

- Część europejskich polityków i naszej opozycji uznała, że to pani Merkel rozstrzyga, załatwia ten problem. Wręcz przeciwnie. To była jednoznaczna krytyka takiego działania i apel, aby więcej tego nie robić - powiedział.

Kryzys na granicy

Polska od 8 sierpnia zmaga się z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Tego dnia niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa około 60 osób, która próbowała nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Kryzys nabrał na sile 8 listopada. Wówczas grupa 3-4 tys. migrantów opanowała przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Posłuchaj
08:50 PR24_mp3 2021_11_24-14-33-02.mp3 Witold Waszczykowski o przemówieniu Swiatłany Cichanouskiej w Parlamencie Europejskim ("Gość PR24")

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina: 14:33

bf

Czytaj także

Liderka białoruskiej opozycji wezwała austriacki rząd, biznes i naukę do zwiększenia presji na Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:47
Swiatłana Cichanouska, czyli liderka białoruskiej opozycji demokratycznej zwróciła się w niedzielę do rządu w Wiedniu, austriackich firm oraz uczelni o zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki i wsparcia dla białoruskiej opozycji. Cichanouska zrobiła to w wywiadzie dla austriackich gazet "Kleine Zeitung" oraz "Die Presse", cytowanym przez agencję Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na granicy. Twarde słowa kanclerza Austrii. "Nie możemy ulec Łukaszence"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:52
Podczas konferencji z udziałem europejskich dyplomatów kanclerz Austrii Alexander Schallenberg potępił białoruskie ataki hybrydowe na granicę Polski. Polityk zapowiedział także rozszerzenie współpracy z opozycją na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ rozmawiał z Cichanouską. "Reżim stał się jeszcze bardziej archaiczny"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:49
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas rozmowy telefonicznej ze Swiatłaną Cichanouską zapewnił ją, że polityka Polski wobec Białorusi pozostaje niezmienna. Liderka białoruskiej opozycji podziękowała Polsce za wsparcie, jakie otrzymuje białoruskie społeczeństwo obywatelskie.
rozwiń zwiń