X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Botswana: polowania na słonie przynoszą zyski. Wpływy do budżetu sięgnęły ponad 2,5 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 02:52
2,7 mln dolarów pozostawili w tym roku w Botswanie zagraniczni myśliwi. Dwa lata temu władze tego kraju zniosły zakaz polowań na słonie. W położonym w południowej części Afryki państwie żyje jedna trzecia światowej populacji tych olbrzymich ssaków - informuje Voice of America.
2,7 mln dolarów - tyle w tym roku zarobiła Botswana na polowaniach na słonie
2,7 mln dolarów - tyle w tym roku zarobiła Botswana na polowaniach na słonieFoto: Shutterstock/Bexination

Rząd Botswany wydał w tym roku 287 licencji na polowanie na słonie. Zagraniczni myśliwi płacą do 43 tys. dolarów za odstrzelenie jednego osobnika.

- Przychody z polowań wzrosły z około 1,3 mln dolarów w 2014 roku - powiedziała Philda Kereng, botswańska minister środowiska, ochrony zasobów naturalnych i turystyki.

- Mój resort pozostaje optymistyczny, co do tego, że zyski z tytułu polowań będą nadal rosły, gdy zostaną zniesione restrykcje wynikłe z pandemii, a dotyczące ograniczeń w podróżach. Także intensywne programy szczepień przeciw COVID-19 zwiększą zainteresowanie ruchem turystycznym - dodała.

Zniesienie zakazu polowań na słonie

W 2019 roku prezydent Botswany Mokgweetsi Masisi tłumaczył, że za decyzją o zdjęciu zakazu polowań na słonie stała "potrzeba rozwiązania narastającego konfliktu między ludźmi a naturą oraz chęć zapewnienia dochodów lokalnym społecznościom".

W 2020 roku setki botswańskich słoni padło w wyniku działania toksyn produkowanych przez mikroskopijne algi żyjące w zbiornikach wodnych.

Choć populacja słoni w Afryce maleje w wyniku kłusownictwa, w Botswanie, w której mieszka prawie jedna trzecia populacji tych zwierząt na kontynencie, ich liczebność od końca lat 90. wzrosła o ok. 50 tys. i wynosi 130 tys.

"Konflikt człowieka z naturą"

Władze Botswany twierdzą, że polowania są niezbędne do tego, żeby odpowiedzieć na potrzeby rolników, którzy uskarżają się na niszczenie plonów i infrastruktury przez słonie.

Resort ochrony środowiska naturalnego Botswany ogłosił, że co roku wydawane będzie mniej niż 400 licencji, uprawniających do polowania na słonie. Ma to przywrócić "ekonomiczną wartość" tych zwierząt, bez stwarzania zagrożenia dla ich egzystencji.

Czytaj także:

kp

Czytaj także

Masowe protesty w Sudanie. Służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 19:27
Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek w Sudanie. Służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów, którzy wyszli na ulice w stolicy - Chartumie i sąsiadującym z nim największym miastem w kraju - Omdurmanie. Wcześniej służby użyły gazu łzawiącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sudan: tragiczny finał protestów przeciwko władzy wojskowych. 7 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 23:23
W wyniku sobotnich protestów przeciwników przeprowadzonego w październiku w Sudanie przewrotu wojskowego śmierć poniosło siedem osób, ponad 200 z kolei odniosło rany - poinformowała w poniedziałek agencja AP, powołując się na miejscowych lekarzy.
rozwiń zwiń