more_horiz
Wiadomości

Szwecja: pierwsza kobieta-premier rządziła tylko kilka godzin. Andersson ustąpiła ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 04:21
Przewodnicząca partii socjaldemokratycznej Magdalena Andersson została pierwszą w historii kobietą mianowaną na stanowisko premiera Szwecji. Funkcję tę sprawowała jednak tylko przez 7 godzin.
Magdalena Andersson złożyła urząd po siedmiu godzinach od mianowania
Magdalena Andersson złożyła urząd po siedmiu godzinach od mianowaniaFoto: Forum/Erik Simander

Wczoraj rano parlament, Riksdag, zaakceptował kandydaturę dotychczasowej minister finansów Magdaleny Andersson na stanowisko szefa rządu. Jednak w ciągu dnia prawicowa opozycja zdołała przeforsować w parlamencie projekt własnego budżetu państwa na przyszły rok.

Rozpad koalicji

Propozycja rządu przepadła. Spowodowało to wyjście z koalicji rządowej partii Zielonych, a w konsekwencji - ustąpienie świeżo powołanej premier. Magdalena Andersson poprosiła przewodniczącego parlamentu o zwolnienie jej z misji tworzenia rządu. Poinformowała go też, że jest nadal gotowa być premierem, jednak tylko gabinetu jednopartyjnego - socjaldemokratycznego.

Rezygnacja Magdaleny Andersson oznacza, że w Riksdagu musi ponownie rozpocząć się procedura poszukiwania poparcia dla rządu. Zadanie wskazania kandydata na premiera, który ma szansę na akceptację, należy do przewodniczącego parlamentu.

Problemy z formowaniem gabinetu

Do czasu wyboru nowego szefa rządu, władzę w Szwecji sprawuje dotychczasowy premier, socjaldemokrata Stefan Löfven.

Ostatnie partyjne sondaże pokazują, że poparcie dla partii socjaldemokratycznej wynosi niewiele ponad 25 procent. Może to nie wystarczyć do stworzenia efektywnego gabinetu.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem