more_horiz
Wiadomości

Napięcia na linii Zachód-Rosja. Szef NATO: jesteśmy gotowi do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 23:39
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że w obliczu coraz bardziej napiętych relacji między Moskwą a Zachodem obie strony powinny rozmawiać, by dojść do porozumienia poprzez dyplomację. Wyraził gotowość do rozmów z Kremlem.
Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał Moskwę do rozmów
Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał Moskwę do rozmówFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Jens Stoltenberg wezwał rosyjskie władze do przejrzystości działań. W ten sposób ustosunkował się do działań Rosji przy granicy z Ukrainą oraz podejrzeń, że to z Moskwy sterowane są działania Mińska w sprawie wysyłanych na granicę z Polską migrantów.

NATO gotowe do rozmów

Szef NATO mówił po spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli, że jedynym rozwiązaniem sytuacji jest dialog. - Żałujemy, że Rosja zamknęła biuro NATO w Moskwie i zawiesiła działania przedstawicielstwa przy NATO - stwierdził. 

- Jesteśmy gotowi na spotkanie w ramach Rady NATO-Rosja, by porozmawiać o trudnych i delikatnych sprawach związanych z sytuacją wokół Ukrainy. Wierzymy, że to najlepszy sposób rozwiązania tych spraw - dodał.

 

Napięcia na linii Sojusz-Kreml

Relacje między Zachodem a Moskwą gwałtownie pogorszyły się w 2013 i 2014 roku, kiedy to Rosja anektowała ukraiński Krym, a prorosyjscy bojownicy rozpoczęli konflikt na wschodzie Ukrainy. Sojusz Północnoatlantycki przyznaje, że obecnie stosunki z Moskwą są najgorsze od czasu zimnej wojny, a Moskwa stanowi poważne zagrożenie dla NATO.

Posłuchaj
00:54 Szef NATO wzywa Rosję do rozmów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).mp3 Szef NATO wzywa Rosję do rozmów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

W ostatnich tygodniach Sojusz zdecydował o wydaleniu z Kwatery Głównej w Brukseli kilku rosyjskich dyplomatów, którzy mieli okazać się szpiegami. W reakcji na to władze w Moskwie postanowiły zamknąć biuro NATO w Moskwie i zawiesiła działalność przedstawicielstwa przy Sojuszu.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem