Kryzys na granicy. Wspólne oświadczenie szefów resortów obrony narodowej państw B9. "Jesteśmy solidarni"
Ministrowie obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki we wspólnym oświadczeniu, które dotyczyło zagrożeń na wschodniej flance NATO, podkreślili, że wspólna polityka odstraszania i obrony jest konieczna. Wyrażono też solidarność wobec agresji hybrydowej, która jest skierowana na Polskę i Unię Europejską.
2021-11-26, 16:45
Informację na temat szczegółów oświadczenia podał na swoim Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Oświadczenie zostało wydane po spotkaniu ministrów obrony: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii oraz Słowacji, które odbyło się w Bukareszcie.
Ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia wschodniej flanki NATO w obliczu rosyjskiego zagrożenia "od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne". W oświadczeniu stwierdzono także, że w związku z tym zagrożeniem należy pracować nad nową strategią obronną w ramach NATO.
Kryzys na granicy a sytuacja w UE
Ponadto w trakcie dwudniowego spotkania dyskutowano o potrzebie współpracy w sferze obronności w UE.
REKLAMA
- Trzeba szukać synergii między wysiłkami związanymi z budową struktur NATO a programami unijnymi, bo one mogą przecież doskonale uzupełniać to wszystko, co związane jest z obronnością. Przykładem są unijne programy PESCO - podkreślił Mariusz Błaszczak.
Format Dziewiątki Bukaresztańskiej (B9) został zainicjowany w 2014 roku. To polsko-rumuńska inicjatywa, służąca do koordynacji stanowisk i wymiany poglądów w dziedzinie bezpieczeństwa między dziewięcioma państwami znajdującymi się w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Zobacz także: Łukasz Jasina, rzecznik MSZ, w "Sygnałach dnia"
Czytaj także:
- Będzie inwazja Rosji na Ukrainę? "Zagrożenia nie wolno bagatelizować"
- "Ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultaty". Dziennikarze o spotkaniach prezydenta i premiera z europejskimi przywódcami
es
REKLAMA