more_horiz
Wiadomości

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 19:21
Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Jan Dziedziczak podkreślił, że Maurycy Mochnacki marzył o powrocie do wolnej Polski
Jan Dziedziczak podkreślił, że Maurycy Mochnacki marzył o powrocie do wolnej PolskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Polskie i francuskie delegacje złożyły wieńce na grobie Maurycego Mochnackiego oraz na grobach dwóch innych powstańców listopadowych pochowanych na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre: generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego.

Posłuchaj
01:02 11422327_1.mp3 Uroczystości sprowadzenia z Polski do Francji szczątków Maurycego Mochnackiego (Stefan Foltzer/IAR)

Pamięć o bohaterach

Minister Jan Dziedziczak wyraził zadowolenie, że w uroczystościach uczestniczyło wielu Polaków, ale też francuskie władze. - Polska chce pokazać i nam, Polakom w kraju, i Polakom za granicą, i Francuzom tu obecnym, na których ta uroczystość zrobiła ogromne wrażenie, że o naszych bohaterach pamiętamy - zaznaczył minister Dziedziczak.

Uroczystości odbyły się w obecności wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych. - Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że czcimy pamięć wspaniałego Polaka, który zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny. Jest to dla nas zaszczyt, że możemy uczestniczyć przy tego typu uroczystości - mówili przedstawiciele organizacji polonijnych.
Kolejnym punktem uroczystości będzie wieczorna msza święta z wojskową asystą honorową przy trumnie ze szczątkami Mochnackiego.

Wiceminister przypomniał, że dzięki staraniom państwa polskiego groby powstańców zostały odrestaurowane. Powiedział również, że dla Polaków w kraju, Polonii i Francuzów to dowód pamięci Polski o jej bohaterach.
Pochodzące z XIX wieku groby generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego zostały odnowione dzięki zaangażowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Wolność i Demokracja - powiedział jej wiceprezes Maciej Dancewicz. Jak mówił, generał Tomasz Konarski dowodził artylerią w wielu bitwach i potyczkach powstania listopadowego, a po jego upadku wyemigrował do Auxerre i tam dożył sędziwego wieku. Major Konstanty Parczewski był ziemianinem z Wileńszczyzny i po klęsce zrywu również znalazł się we Francji.

Czytaj także:

Jutro przed południem samolot z trumną ze szczątkami Maurycego Mochnackiego wyląduje na Lotnisku Wojskowym w Warszawie. 

Następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli władz państwowych.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem