more_horiz
Wiadomości

Ukraina żąda reparacji od Niemiec. Kijów przypomina II wojnę światową i punktuje Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:20
Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wystosował specjalny list, w którym przypomniał, że Kijów przekazał Niemcom bezcenną kolekcję rękopisów, zagrabionych przez ZSRR. Tymczasem Niemcy nie chcą wziąć odpowiedzialności za drugowojenne straty. Dyplomata podkreślił, że gdy Ukraina jest najeżdżana przez Rosję, to b. kanclerz Niemiec jest pupilem Władimira Putina i "cynicznym lobbystą Kremla", który pracuje przy Nord Stream 2.
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schrder został prezesem Nord Stream 2 AG
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schröder został prezesem Nord Stream 2 AGFoto: shutterstock.com/T. Schneider

Bezpośrednią przyczyną listu jest odmowa ambasadora Ukrainy udziału w uroczystościach poświęconych 20. rocznicy przekazania Niemcom przez Ukrainę kolekcji 5 tysięcy zagrabionych przez ZSRR rękopisów Jana Sebastiana Bacha.
Jak napisał ukraiński dyplomata, jeszcze 20 lat temu, przekazując bezcenną kolekcję, strona ukraińska komunikowała Niemcom, że oczekuje podobnych kroków.

Treść listu Andrija Melnyka streścił na Twitterze wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Mocne zarzuty

Czytamy w nim, że gdy w 2001 r. kanclerzem Niemiec był Gerhard Schröder, "Kijów oddał RFN bezcenną kolekcję 5 tys. rękopisów, w tym 500 manuskryptów Bacha, zagrabioną przez ZSRS w 1945 r., ale Niemcy nigdy się nie odwdzięczyły".

Jak zaznacza ukraiński dyplomata, kompensacja jego krajowi się należy i przedstawił argumenty. "Ambasador przypomina, że w czasie II wojny Niemcy zamordowali 8-10 mln mieszkańców Ukrainy, zniszczyli 500 tys. eksponatów ukraińskich muzeów i 46 mln jednostek archiwalnych. 73 proc. strat muzeów ZSRS przypadło na Ukrainę" - zrelacjonował treść dokumentu Konończuk.

Czytaj także:

Tymczasem zdaniem Kijowa Berlin zwyczajnie ignoruje ukraińskie propozycje "poważnej dyskusji o historycznej odpowiedzialności Niemiec przed Ukrainą, szczególnie w sferze reparacji za utracone dobra kultury" i odrzuca pomysł stworzenia choćby funduszu reparacji muzealnych strat wojennych.

Posłuchaj
00:53 11426184_1.mp3 Ukraińska ambasada w Berlinie opublikowała list, w którym mowa jest o konieczności reparacji za zniszczone i zagrabione podczas wojny dobra kultury. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR) 

"Ambasador konstatuje, że jest to obciążeniem dla dialogu UA-RFN i powołuje się na badania opinii publicznej, które pokazują, że 61 proc. Ukraińców uważa, że Kijów powinien domagać się od Niemiec reparacji wojennych" - napisał wiceszef OSW.

Niemcy nie wsparły odbudowy

Jak czytamy w liście ukraińskiego ambasadora, w latach 1939-44 jego ojczyzna była okupowana przez Wehrmacht i całkowicie zdewastowana. Życie straciło nie tylko wielu żołnierzy, ale także miliony cywilów. W wyniku II wojny światowej zginęło nawet do 10 mln mieszkańców Ukrainy, niemal 2,5 mln wywieziono na roboty przymusowe, a 400 tys. było więźniami obozów koncentracyjnych. Podczas Holokaustu wymordowano około 1,6 mln ukraińskich Żydów.

Miliony Ukraińców deportowano do przymusowych robót, "gdzie jako podludzie musieli wykonać najcięższą pracę". Wielu z nich nigdy nie wróciło do swojego kraju.

"Podczas brutalnej tyranii nazistowskiej ponad 700 miast i 28 tys. wsi zostało całkowicie zniszczonych" - wskazał ambasador i podkreślił, że mimo to niemiecki rząd kategorycznie odmawia zrekompensowania przynajmniej części tych strat. "Ta postawa jest bardzo rozczarowująca" - napisał. Melnyk podkreślił, że Ukraina wykonała ważny gest w dziedzinie kultury, a Niemcy nie pokusiły się nawet o wsparcie w odbudowie zniszczonych muzeów oraz innych cennych dzieł sztuki światowej klasy.

"Cyniczny lobbysta Kremla"

Gdy natomiast od kilku lat Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, a życie tracą kolejni Ukraińcy, były kanclerz Gerhard Schröder został prezesem Nord Stream 2 AG. "Jest cynicznym lobbystą Kremla, który usprawiedliwia agresywną politykę Putina i bezwstydnie wybiela zbrodnie wojenne Rosji" - podkreślił dyplomata.

Czytaj także:

Nord Stream 2 to projekt tworzony wspólnie przez Nimecy i Rosję, na którym właśnie Ukraina może najbardziej ucierpieć. Ambasador ocenił, że w związku z tym nie powinno budzić zaskoczenia, iż w społeczeństwie ukraińskim narasta silne poczucie niesprawiedliwości. Ma ono wprost wynikać z nieuczciwej polityki niemieckiej.

st/tvp.info/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem