more_horiz
Wiadomości

Omikron. Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 15:09
- W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych - taką informację przekazał minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej. Co wiemy o nowej odmianie koronawirusa?
Omikron. Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?
Omikron. Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?Foto: PAP/EPA/AARON UFUMELI

Jak informują służby sanitarne z wielu krajów świata, nowy wariant koronawirusa obecny jest już w Afryce, Europie, Azji i Australii. Przypadki zakażenia Omikronem nie zostały jeszcze potwierdzone w Polsce, ale rząd w celu spowolnienia dostania się nowego wariantu do naszego kraju, od 1 grudnia wprowadza nowe obostrzenia.

Uszczelnienie granic (zakaz lotów z krajów południowej Afryki) czy wydłużenie kwarantanny dla osób powracających ze strony No-Schengen. Co więcej, dla tych pierwszych, nie będzie możliwości skrócenia okresu kwarantanny. 

Nowy wariant został zgłoszony w RPA 24 listopada. W następnych dniach zidentyfikowano go również w sąsiadującej z RPA Botswanie. Według oficjalnych danych w Afryce mniej niż 6 proc. ludzi zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a miliony pracowników służby zdrowia i osób szczególnie narażonych na zachorowanie nie otrzymały jeszcze pojedynczej dawki szczepionki.

Omikron. Nowy wariant koronawirusa

- W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią - przekazał na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Jak podkreślił minister zdrowia, badania nad zakaźnością nowego wariantu wciąż trwają. 

Po wykryciu nowego wariantu pojawiły się pytania o skuteczność obecnych szczepionek względem Omikronu. 

- Nie wiemy, czy konieczne jest dostosowanie szczepionki do wariantu Omikron - powiedziała w Mediolanie węgierska biochemiczka Katalin Kariko, wiceszefowa koncernu BioNTech, który we współpracy z Pfizerem opracował szczepionkę przeciw COVID-19, opartą między innymi na jej odkryciu. - W Kalifornii w USA pojawiły się liczne różne warianty. Przeanalizowano, czy szczepionka stanowi ochronę przed nimi i czy osoby już zaszczepione chorowały ciężej, czy nie. Okazało się, że nie zdarzyło się, by ciężko zachorowały, bo szczepionka była wciąż skuteczna - podkreśliła badaczka.

Zdaniem południowo-afrykańskich lekarzy, "poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty". - Objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i nie - dodała.

Czytaj także:

Apel o szczepienia

Pojawieniem się nowego wariantu nie są zaskoczeni eksperci. - Spodziewaliśmy się wystąpienia kolejnej mutacji wirusa. Trwają badania, które określą jego zjadliwość. Apelujemy do wszystkich niezaszczepionych - to jest czas, aby się zaszczepić - podkreślił dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk.

Ministerstwo zdrowia wciąż apeluje o szczepienie przeciw COVID-19. Dla osób, u których minął okres 6 miesięcy od drugiej dawki lub szczepienia jednodawkowego (Johnson), możliwy jest już zapis na przyjęcie dawki przypominającej. Wydłuża ona m.in.: ważność certyfikatu covidowego, bez którego w wielu krajach Europy, nie jest możliwe wejście do miejsc użytku publicznego. 

Ministerstwo Zdrowia/ as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem