Guma do życia sposobem na SARS-CoV-2? Są nowe badania
Z badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie "Molecular Therapy" wynika, że eksperymentalna guma do żucia może ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19.
2021-11-29, 23:59
Dowody wskazują, że ludzie zainfekowani SARS-CoV-2 mają wysoki poziom wirusa w ślinie. Z tego powodu amerykańscy naukowcy chcieli zbadać, czy specjalnie zaprojektowana guma do żucia mogłaby ograniczyć ilość wirusa w jamie ustnej i w ten sposób potencjalnie ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.
Guma, która pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, nie jest nowym pomysłem. Według wcześniejszych badań gumy do żucia zawierające takie substancje jak wapń i wodorowęglany mogą poprawić stan jamy ustnej, ograniczając występowanie dolegliwości stomatologicznych i zmniejszając liczbę szkodliwych bakterii. Jednak celowanie w koronawirusa tym sposobem jest podejściem nowatorskim.
SARS-CoV-2 przedostaje się do ludzkich komórek, przyczepiając się do białek ACE2, znajdujących się na powierzchni niektórych komórek w naszym ciele. Naukowcy wyprodukowali więc gumę zawierającą wysoki poziom białek ACE2, znajdujących się w roślinach, zakładając, że białka te w gumie do żucia mogą "uwięzić" cząsteczki wirusa w jamie ustnej, redukując możliwość zakażenia naszych komórek i rozprzestrzeniania się na innych ludzi.
Powiązany Artykuł
![1200_laboratorium_COVID_shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/31a3cdb2-eeb4-48d2-9168-06bd0e8faa7a.jpg)
Ten lek na COVID-19 zmniejsza śmiertelność pacjentów. Znamy najnowsze wyniki badań
- Izraelscy naukowcy twierdzą, że niedobór witaminy D wpływa na przebieg COVID-19
- Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: brak szczepień sprzyja powstawaniu niebezpiecznych mutacji
Posłuchaj
jbt
REKLAMA