Czeka nas globalna katastrofa? Naukowcy pokazali skutki uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię
Naukowcy przeprowadzili symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię. Miałoby to nastąpić we wrześniu w 2182 roku. Wyniki są alarmujące. Zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową. Asteroida pozostawiłaby ogromny krater, wyrzucając do atmosfery ogromną ilość pyłów. A takie pyły, jeśli dostaną się do atmosfery, mogą wywołać globalną ciemność i gwałtowne ochłodzenie.
2025-02-06, 21:50
Asteroida Bennu. Zbliża się globalna katastrofa?
Za 157 lat istnieje prawdopodobieństwo, że asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Naukowcy ujawnili skalę zagrożenia, z jakim zmierzy się ludzkość. Bennu ma średnicę około 500 metrów. Została odkryta w 1999 r. i od tamtej pory NASA nie spuszcza jej z oka.
Aby lepiej zrozumieć skutki uderzenia asteroidy, naukowcy wykorzystali superkomputer Aleph do badań. Przeprowadzili symulację zderzenia asteroidy z Ziemią. Wzięli pod uwagę wszystkie możliwe zmienne.
- Nasze symulacje wykazały, że uderzenie wprowadziłoby do stratosfery od 100 do 400 milionów ton pyłu - powiedzieli Lan Dai i Axel Timmermann z Uniwersytetu Narodowego Pusan w Korei Południowej. A to spowodowałoby duże zaburzenia w klimacie, atmosferze oraz fotosyntezie. Nasza planeta zmagałaby się ze skutkami od 3 do 4 lat.
Jak bardzo ucierpiałaby ludzkość? Naukowcy wyjaśnili, że "potencjalna liczba ofiar w ludziach w dużej mierze zależy od miejsca uderzenia". Szansa na kolizję z Ziemią wynosi 1 do 2700 (0,04 proc.). Nie jest jednak równa zeru.
REKLAMA
Naukowcy pokazali skutki uderzenia Bennu w Ziemię
Badacze podali, że średnia temperatura na całym świecie spadłaby o 4 stopnie Celsjusza. Dodatkowo globalne opady atmosferyczne zmniejszyłyby się o 15 proc. To miałoby destrukcyjny wpływ na klimat.
Wyniki pokazały, że warstwa ozonowa, która chroni nas przed szkodliwymi skutkami promieniowania Słońca, skurczyłaby się o 32 proc. Tak duży ubytek ozonu może mieć katastrofalne skutki dla roślin. - Doprowadziłoby to do poważnych problemów w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym - powiedziała Lan Dai.
- Zbadali umierający mózg. Zaskakujące odkrycie naukowców
- Ogromna erupcja podwodnego wulkanu jeszcze w tym roku? Naukowcy alarmują
- Zbadano próbki z Księżyca. Jest tam woda, teraz wiadomo skąd pochodzi
Nie wszystkie wyniki są tak pesymistyczne. Podczas gdy roślinność lądowa jest wrażliwa na uderzenie, tak organizmy wodne (jak algi) wykazały o wiele większą odporność. Ich populacje odrodziłby się w ciągu kilku miesięcy. Wszystko dzięki obecności żelaza zawartego w pyłach asteroid. Ten składnik wydatnie sprzyja też okrzemkom (to jednokomórkowe organizmy, glony). Żelazo byłoby źródłem pożywienia dla zooplanktonu.
REKLAMA
Bennu uderzy w Ziemię? "Zmieni nasz kod genetyczny"
Jak często takie asteroidy uderzają w Ziemię? - Średnio asteroidy o takich rozmiarach zderzają się z Ziemią co 100 do 200 tys. lat - wyjaśnił Axel Timmermann. - Oznacza to, że nasi przodkowie mogli doświadczyć takich uderzeń. A to mogło wpłynąć na ewolucję i nasz kod genetyczny - tłumaczył.
Naukowcy uspokajają: ludzkość powinna przetrwać takie wydarzenie, ale skutki dla środowiska, a więc i naszego życia, byłyby ogromne. - Przetrwalibyśmy, ale znacznie mniej liczni. Musielibyśmy się dostosować do nowych warunków życia - wyjaśnili Lan Dai i Axel Timmermann.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Science Advances".
66 mln lat temu dinozaury wyginęły. Powodem asteroida Chicxulub?
Aby zobrazować, jakie skutki miałoby takie uderzenie, warto się cofnąć 66 milionów lat wstecz. Wtedy to asteroida Chicxulub uderzyła w Ziemię i utworzył się ogromny krater u wybrzeży Półwyspu Jukatan w Meksyku. To zdarzenie doprowadziło do masowego wymarcia wielu gatunków zwierząt - dinozaurów, pterozaurów, amonitów czy belemnitów. W sumie wyginęło 60 proc. znanych nam gatunków.
REKLAMA
Fala tsunami, która powstała, spustoszyła wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Wyrzucony w powietrze materiał mógł unosić się w atmosferze przez kilka lat, doprowadzając do zmian klimatycznych podobnych do zimy nuklearnej.
Źródła: Yahoo/PolskieRadio24.pl/pb
REKLAMA