more_horiz
Wiadomości

Powikłania po COVID-19. Sprawdź najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:21
Jedna na sto osób leczonych w szpitalu z powodu COVID-19 może doświadczać uszkodzeń układu nerwowego - wskazał międzynarodowy projekt badawczy. Autorzy badania wymieniają udary, krwawienia i inne, w tym potencjalnie śmiertelne zdarzenia.
Międzynarodowy projekt badawczy wskazał powikłania po COVID-19
Międzynarodowy projekt badawczy wskazał powikłania po COVID-19Foto: Chirag Nagpal/Shutterstock

Naukowcy z Thomas Jefferson University in Philadelphia i ich współpracownicy z innych ośrodków w różnych krajach przeprowadzili - jak twierdzą - największą analizę ryzyka neurologicznych powikłań związanych z infekcją koronawirusem.

- Wiele napisano na temat problemów dotyczących płuc, ale nieczęsto mówimy o innych narządach, które także mogą ucierpieć - zwraca uwagę kierujący projektem prof. Scott H. Faro. - Nasze badanie pokazuje, że komplikacje ze strony ośrodkowego układu nerwowego stanowią ważną przyczynę pogorszenia zdrowia i śmiertelności w tej wyniszczającej pandemii - mówi.

Analiza 400 przypadków

Specjalista razem ze swoim zespołem przeanalizował ponad 400 przypadków pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w USA i w czterech szpitalach w krajach Europy Zachodniej. Dotyczyły one głównie ludzi starszych - średnia wieku wynosiła 66 lat. Mężczyzn było dwukrotnie więcej niż kobiet. Pacjenci byli najczęściej przyjmowani do szpitali z powodu dezorientacji i zmienionej świadomości oraz wysokiej temperatury. Wielu z nich miało choroby towarzyszące, takie jak nadciśnienie, choroby serca czy cukrzycę.

W przypadku prawie 450 osób badania obrazowe ośrodkowego układu nerwowego wskazały na zmiany prawdopodobnie związane z infekcją. W sumie komplikacje związane z układem nerwowym wystąpiły u 1,2 proc. leczonych w szpitalach osób.

- Wśród wszystkich pacjentów, którym przeprowadzono testy MRI lub tomografię mózgu, wynik był pozytywny prawie w 10 proc. przypadków. Zachorowalność wynosząca 1,2 proc. oznacza, że nieco ponad 1 na 100 pacjentów przyjętych do szpitala z COVID-19 będzie miało jakieś problemy związane z mózgiem - podkreśla prof. Faro.

Najczęściej występował niedokrwienny udar mózgu (6,2 proc.), krwotok wewnątrzczaszkowy (3,72 proc.) i zapalenie mózgu (0,47 proc.). Badacze zanotowali też rzadkie przypadki ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia oraz przypominającego udar zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii.

- Ważne jest, aby dokładnie znać ryzyko wystąpienia głównych powikłań dotyczących układu nerwowego. Prawdopodobnie powinno się wprowadzić niski próg dla zlecania obrazowych badań mózgów pacjentów z COVID-19 - stwierdza prof. Faro.

Więcej informacji na stronach: LINK 1 oraz LINK 2 

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem