more_horiz
Wiadomości

Kryzys migracyjny. Zielone światło ambasadorów UE dla sankcji wobec reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:47
Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym na Wspólnotę. Informację tę uzyskała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Jest zgoda na kolejne sankcje za wykorzystywanie przez Białoruś migrantów w ataku hybrydowym
Jest zgoda na kolejne sankcje za wykorzystywanie przez Białoruś migrantów w ataku hybrydowymFoto: Twitter/MON

Sfinalizowanie procedur nastąpi 2 grudnia, kiedy decyzję zatwierdzą automatycznie ministrowie do spraw energii państw członkowskich, którzy akurat spotykają się w Brukseli. Po kilku godzinach powinna się ona pojawić w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Wtedy też będzie wiadomo, kto dokładnie zostanie wpisany na czarną listę. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że sankcje obejmą kilkanaście osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zablokowane pieniądze w europejskich bankach. Zablokowane mają zostać też aktywa w UE kilkunastu firm.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia na czarnej liście są m.in. białoruskie linie lotnicze Belavia. A to oznacza, że nie będą już mogły leasingować samolotów od europejskich firm, głównie z Irlandii.

Kolejne sankcje na horyzoncie

To będzie piąty pakiet sankcyjny wobec białoruskiego reżimu. Unia Europejska rozpoczęła nakładanie restrykcji w ubiegłym roku, po sfałszowaniu w sierpniu wyborów prezydenckich i za represje wobec obywateli, w tym mniejszości polskiej na Białorusi.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że ruszyły już także w Unii prace nad szóstym pakietem sankcyjnym. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział Beacie Płomeckiej, że kolejna czarna lista może być kilkunastokrotnie większa od piątego pakietu sankcyjnego i liczyć kilkaset osób i firm.

Posłuchaj
00:36 zielone.mp3 Zielone światło ambasadorów UE dla sankcji wobec białoruskiego reżimu. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem