X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent z wizytą w Katarze. "Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:25
- Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach. Mamy aspiracje stać się ważnym dostawcą naszych wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru. Obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas drugiego Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego w Dosze, deklarując, że Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem.
- Polska chce stać się ważnym dostawcą wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru - powiedział prezydent Andrzej Duda
- Polska chce stać się ważnym dostawcą wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru - powiedział prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Podczas wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na intensyfikację kontraktów biznesowych z tym krajem
  • - Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą wysokiej jakości usług i produktów - powiedział prezydent, zauważając, że obecnie istnieje po polskiej stronie deficyt w bilansie handlowym z Katarem
  • Jak wskazał Andrzej Duda, obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy
  • Prezydent podkreślił, że w relacjach z Katarem Polska nie chce ograniczyć się jedynie do wymiany handlowej, ale nawiązać współpracę w zakresie inwestycji, nauki, technologii czy finansów

Prezydent przypominał, że Polskę i Katar od 2009 r. łączy długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który jest odbierany w terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Andrzej Duda wskazywał, że aktualnie Polska importuje rocznie z Kataru ok. 2,1 mln ton LNG. W ubiegłym roku wartość tych dostaw przekroczyła pół miliarda dolarów. Prezydent podkreślił, że udział wolumenu LNG dostarczanego z Kataru w ramach dostaw komercyjnych stanowi blisko 3/4 całkowitego wolumenu LNG dostarczonego dotychczas do Polski. - To pokazuje jak ważnym partnerem w tym zakresie jest Katar - stwierdził prezydent. 

Bezpieczeństwo energetyczne

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum biznesowym mówił też o inicjatywie Trójmorza i potencjale gospodarczym tego forum. Andrzej Duda przypomniał, że kraje tworzące inicjatywę według prognoz Komisji Europejskiej osiągną w tym roku wzrost tempa wzrostu PKB o ponad 5 procent, a w 2022 o kolejne 4,4 procent.

- Katar poprzez dostawy skroplonego gazu do Polski i Chorwacji także przyczynia się do celów inicjatywy - mówił Andrzej Duda. I dodał, że nasz kraj jest gotowy do wykorzystania gazoportu na LNG do celów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Relacje gospodarcze z Katarem

Obok sektora energetycznego dostrzegam szanse na rozwijanie współpracy w innych obszarach gospodarki. Jesteśmy zainteresowani dalszym wzmacnianiem naszych relacji w oparciu o znaczny potencjał po obu stronach. W naszym bilansie handlowym z Katarem odnotowujemy dość duży deficyt po naszej stronie, dlatego też zależy nam na pogłębionym dialogu z katarskimi partnerami w celu omówienia możliwych form jego kompensowania - albo poprzez zwiększenie polskiego eksportu, albo poprzez przyjęcie katarskich inwestycji - mówił Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:28 11437462_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: zależy mi, abyśmy poszukali możliwości w celu zrównoważenia bilansu w polsko-katarskich relacjach gospodarczych (IAR)

- Dostrzegając pozytywne nastawienie naszych katarskich przyjaciół oraz sygnalizowaną przez nich gotowość do konstruktywnej współpracy, nie mam wątpliwości, że wkrótce uda nam się wypracować rozwiązania, które byłyby satysfakcjonujące dla obu stron - dodał.

Prezydent oświadczył, że "Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru". Zapewnił, że Polska ma dla Kataru "ciekawą, unikalną ofertę technologiczną".


Posłuchaj
00:30 dudud.mp3 Andrzej Duda o wymianie handlowej z Katarem (IAR)

 

Przy Kancelarii Prezydent oraz przy ośrodku władzy katarskiego przywódcy powstanie komitet sterujący, który opracuje plan działania ekonomicznego. Efektem końcowym pracy tego zespołu ma być zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów rocznie.

Polski potencjał: rolnictwo i technologia

- Jako prezydentowi RP zależy mi na wielowymiarowym rozwoju naszych relacji gospodarczych, nieograniczającym się jedynie do wymiany handlowej, ale obejmującym także bardziej zaawansowane formy współpracy w zakresie inwestycji, nauki, technologii czy finansów. Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach - oświadczył.

Jak ocenił prezydent, oprócz lotnictwa, energetyki czy też sektora teleinformatycznego, obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy. - Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne do wykorzystania w katarskim przemyśle produkcji żywności - podkreślił Andrzej Duda.

- W perspektywie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami zdobytymi podczas organizacji EURO 2012. Doskonale rozumiem wyzwania, przed którymi stoją obecnie władze Kataru. Pragnę podkreślić, że również polskie firmy oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych czy też zarządzania infrastrukturą - oświadczył prezydent.

"Impuls do rozwoju relacji biznesowych"

Prezydent wyraził nadzieję, że druga edycja Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego przyczyni się do nawiązania wielu nowych kontaktów, a przez to będzie stanowić impuls do intensyfikacji przyszłych relacji biznesowych.

Posłuchaj
00:56 11437366_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z emirem Kataru. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Podczas wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda spotkał się z emirem tego kraju, szejkiem Tamimem Hamadem as-Sanim, a także premierem, szejkiem Chalidem as-Sanim. Głównym celem spotkania było ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.

Obecnie z Katarem współpracuje prawie tysiąc polskich firm. Większość naszej działalności biznesowej to przedsięwzięcia z sektora hi-tech, energetyki oraz usług bankowych i medycznych.

Polska w 2009 roku podpisała w Katarem umowę na dostawy skroplonego gazu. Pierwsze tankowce z LNG dotarły do gazoportu w Świnoujściu w 2015 roku. Rok temu ten port przyjął setną dostawę tego surowca.

kp,fc

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda dla "L’Opinion": postrzegamy świat przez pryzmat wolności i solidarności

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:02
Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących narodowego Święta Niepodległości i polskiej historii, ale także kryzysu migracyjnego na białoruskiej granicy. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent spotka się z przywódcami V4 w Budapeszcie. Tematem rozmów m.in. bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 19:35
W niedzielę wieczorem prezydent Andrzej Duda przybył do Budapesztu, gdzie w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej, na którym omawiana będzie bieżąca sytuacja polityczna oraz kwestie rozwoju współpracy państw V4.
rozwiń zwiń