more_horiz
Wiadomości

Rola Rosji w kryzysie na granicy. Żaryn: chcą uzyskać kolejne korzyści i uległość Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 20:25
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową pokazał dwulicowość Rosji w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Stanisław Żaryn podkreślił, że po raz kolejny Kreml stawia się w roli mediatora kryzysu, który sam wykreował.
Stanisław Żaryn dla IAR o roli Rosji w kryzysie granicznym
Stanisław Żaryn dla IAR o roli Rosji w kryzysie granicznymFoto: Forum/GRZEGORZ KRZYZEWSKI

Stanisław Żaryn uważa, że Rosja perfidnie próbuje wykorzystać kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej do swoich celów. - Już w tej chwili Moskwa prezentuje się jako kraj, który powinien zostać włączony do negocjacji i uspokojenia sytuacji - zauważył przedstawiciel ministra koordynatora służb specjalnych.

Rzecznik wskazał, że jest to typowy element rosyjskiej polityki. - Widać jednoznacznie, że ten kryzys, który od samego początku w sposób skryty Rosja wspiera, jest wykorzystywany na szczeblu międzynarodowym do uzyskania kolejnych korzyści i uległości Zachodu wobec ich interesów - powiedział Stanisław Żaryn.

W komunikacie rzecznik koordynatora służb napisał ponadto, że operacja białoruskiego reżimu jest elementem rosyjskiego planu, którego celem jest podzielenie społeczeństw i państw Europy Środkowej. Zdaniem Stanisława Żaryna chodzi też o to, żeby rozbić jedność krajów NATO i Unii Europejskiej. W analizie rzecznik zaznaczył, że reżim Łukaszenki nie ośmieliłby się zorganizować i prowadzić tak poważnej operacji przeciwko Zachodowi bez poparcia Moskwy.

Posłuchaj
00:27 11441643_1.mp3 Stanisław Żaryn o roli Rosji w kryzysie granicznym (IAR)

Rozmowa Biden-Putin

Przedstawiciel ministra koordynatora służb specjalnych nawiązał w ten sposób do wtorkowej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem PutinemWirtualne spotkanie przywódców trwało ponad dwie godziny.

Podczas wideorozmowy z prezydentem Rosji amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji" - poinformował Biały Dom.

Czytaj więcej
granica 1200 kprm.png
Straż Graniczna odpowiada na artykuł Gazety Wyborczej. "Nie było żadnych dzieci"

Joe Biden wyraził też wsparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, a także wezwał do deeskalacji napięcia i do powrotu do działań dyplomatycznych.

Ponadto - jak informuje Biały Dom w komunikacie - Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali o rosyjsko-amerykańskim dialogu w sprawie strategicznej stabilności na świecie, sprawach cyberbezpieczeństwa oraz o innych regionalnych problemach m.in. o Iranie.

Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o sytuacji na granicy

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem