more_horiz
Wiadomości

Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia o Rosję. "Możliwe sankcje, jakich nikt dotąd nie widział"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 18:59
Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o rozmowę z Władimirem Putinem, prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że ostrzegł prezydenta Rosji przed bardzo poważnymi konsekwencjami ataku na Ukrainę. Joe Biden mówił o potencjalnym wzmocnieniu wschodniej flaki NATO, ale wykluczył bezpośrednie użycie amerykańskich wojsk na Ukrainie.
Stany Zjednoczone zapowiadają wprowadzenie sankcji wobec Rosji w razie jej ataku na Ukrainę
Stany Zjednoczone zapowiadają wprowadzenie sankcji wobec Rosji w razie jej ataku na UkrainęFoto: Oscar Ivan Lopez/ Shutterstock

Przed odlotem amerykańskiego przywódcy helikopterem Marine One do Missouri korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Joe Bidena, co osiągnął podczas wirtualnego szczytu z rosyjskim prezydentem.

- Podczas rozmowy z Putinem byłem uprzejmy, ale postawiłem sprawę jasno, że atak na Ukrainę spotka się z bardzo poważnymi konsekwencjami - mówił Joe Biden i dodał, że gotów jest wprowadzić wobec Rosji tak poważne sankcje gospodarcze, "jakich nikt dotąd nie widział".

Dozbrajanie i wsparcie dyplomatyczne

Joe Biden wykluczył jednak wysłanie wojsk amerykańskich na Ukrainę w razie konfliktu zbrojnego z Rosją. Tłumaczył, że USA mają moralne i prawne zobowiązanie obrony członków NATO, do których Ukraina nie należy.

Dodał też, że w grę wchodzi dozbrojenie Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. - Prawdopodobnie konieczne byłoby wzmocnienie naszej obecności w krajach NATO, szczególnie na wschodniej flance - oświadczył.

Joe Biden poinformował też, że kwestia obaw Rosji związanych z ekspansją NATO zostanie podjęta podczas rozmów na wysokim szczeblu z udziałem Rosji, Stanów Zjednoczonych i czterech głównych amerykańskich sojuszników z NATO. Przed i po rozmowie z Putinem Biden przeprowadził konsultacje telefoniczne z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
00:58 11443837_1.mp3 Biden o rozmowie z Putinem (Marek Wałkuski/IAR)

Sankcje wobec Rosji

We wtorek (07.12) odbyła się wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy rozmawiali na temat sytuacji na Ukrainie i koncentracji wojsk rosyjskich, a także o stabilności strategicznej i cyberbezpieczeństwie.

Potwierdziła to strona rosyjska. Służby prasowe Kremla poinformowały, że w trakcie dwugodzinnej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem dominował temat Ukrainy. Rosyjski prezydent miał wyrazić zainteresowanie uzyskaniem gwarancji, że NATO powstrzyma się od rozszerzania swoich wpływów na Wschód.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem