more_horiz
Wiadomości

Szefowa MSZ Niemiec w Polsce. Stanowcze słowa Raua o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:49
- Decyzja niemieckich władz o budowie Nord Stream 2 jest fatalna - stwierdził szef polskiej dyplomacji. - Polska będzie się stale domagać zamknięcia gazociągu - zapowiedział po spotkaniu z niemiecką minister spraw zagranicznych.
Decyzja dot. Nord Stream dwa była fatalna - mówił szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock
Decyzja dot. Nord Stream dwa była fatalna - mówił szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną BaerbockFoto: TVP Info (screen)

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w piątek z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej od czasu objęcia przez nią funkcji.

Zbigniew Rau powiedział, że poprzednie niemieckie rządy podjęły współpracę z Rosją przy budowie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2

Była to, jak powiedział minister, "fatalna - jak dziś się okazuje - polityka", która przyczyniła się do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Polska od 2004 roku konsekwentnie, "niezależnie od doraźnych konstelacji politycznych", wskazywała na szkodliwość projektu Nord Stream dla stosunków polsko-niemieckich, dla relacji sojuszniczych w Europie i dla bezpieczeństwa Ukrainy.

Spotkanie Rau-Baerbock. Polska chce zamknięcia Nord Stream 2

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że podczas spotkania z Baerbock powtórzył ocenę budowy gazociągu Nord Stream, którą 17 lat temu sformułował jego poprzednik minister Adam Daniel Rotfeld. - Powiedział on, że Nord Stream stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie. I Niemcy ponoszą szczególną moralną i polityczną odpowiedzialność za jego negatywne konsekwencje - zaznaczył minister.

Dodał, że podziela ten pogląd. - Dlatego Polska będzie stale domagać się zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu. I w tej sprawie nasza polityka się nie zmieni - oświadczył Zbigniew Rau.

 

Posłuchaj
00:31 Zbigniew Rau o Rosji 1.mp3 Zbigniew Rau o działaniach Rosji (IAR)

Odnosząc się do kwestii stosunków polsko-niemieckich, minister wyraził nadzieję, że sojusznicze relacje Polski i Niemiec będą miały charakter priorytetowy i zostaną oparte na wzajemnym szacunku, sąsiedztwie oraz życzliwości.

Annalena Baerbock oświadczyła z kolei, że Berlin "stoi u boku Polski i krajów bałtyckich w obliczu szantażu prezydenta Łukaszenki". Podkreślała, że ws. polityki wschodniej nie prowadzi polityki ponad głowami sąsiadów. W jej opinii sankcje na Mińsk "pokazują pierwsze sukcesy".

Posłuchaj
00:10 Zbigniew Rau - Nord Stream 2 szkodliwy dla Europy, chcemy zamknięcia tego projektu (IAR).mp3 Zbigniew Rau: Nord Stream 2 szkodliwy dla Europy, chcemy zamknięcia tego projektu (IAR)

 Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także