Proses Juliana Assange'a. Sąd uchylił decyzję o odmowie ekstradycji
Sąd w Wielkiej Brytanii uchylił decyzję o odmowie ekstradycji założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a do USA, gdzie był poszukiwany w związku z publikacją tajnych dokumentów. Decyzja ta nie jeszcze postępowania ekstradycyjnego.
2021-12-10, 13:57
W styczniu tego roku sędzia Vanessa Baraitser orzekła, że opublikowanie przez Assange'a tajnych dokumentów nosi znamiona przestępstwa, jednak nie może on zostać wydany USA, ponieważ jest w złym stanie psychicznym i istnieją obawy, że w więzieniu mógłby odebrać sobie życie.
Od tej decyzji prawnicy reprezentujący władze USA się odwołali i podczas postępowania apelacyjnego w październiku przedstawili szereg wiążących zapewnień, że w przypadku ekstradycji Assange będzie traktowany w sposób humanitarny i nie zostaną zastosowane wobec niego surowe środki administracyjne ani przed procesem, ani po wyroku, chyba że w przyszłości popełni czyn, który będzie tego wymagał.
"Wniosek jest wystarczający"
W wydanym w piątek orzeczeniu w sprawie tej apelacji sędziowie stwierdzili, że sędzia Bataitser oparła swoją decyzję na założeniu, iż Assange będzie poddany właśnie takim surowym procedurom, jednak złożone przez USA zapewnienia są wystarczające.
- To ryzyko (samobójstwa - red.) jest w naszym osądzie wykluczone poprzez zapewnienia, które zostały przedstawione. W efekcie jesteśmy przekonani, że gdyby zapewnienia te były przedstawione sędzi (Vanessie Baraitser - red.), odpowiedziałaby ona na zadane pytanie inaczej. Ten wniosek jest wystarczający, aby rozstrzygnąć to odwołanie na korzyść USA - wyjaśnił lord Burnett, sędzia najwyższy Anglii i Walii.
REKLAMA
Odwołanie od decyzji
Odpowiadając na to orzeczenie, narzeczona i obrończyni Assange'a Stella Moris powiedziała: "będziemy odwoływać się od tej decyzji w najbliższym możliwym momencie". Określiła piątkową decyzję sądu jako "niebezpieczną i błędną" oraz "poważną pomyłkę sądową". - Jak to może być sprawiedliwe, jak to może być słuszne, jak to może być możliwe, aby dokonać ekstradycji Juliana do tego samego kraju, który spiskował, aby go zabić? - przekonywała.
Prawnikom Assange'a nadal przysługuje prawo do odwołania się do Sądu Najwyższego.
Publikacja tajnych dokumentów
USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 r. tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi. Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia. Assange twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.
REKLAMA
ng
REKLAMA