more_horiz
Wiadomości

"Na Koranie poderżnę ci gardło". Francuskim katolikom grożono śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 02:57
Dziennik "Le Figaro" poinformował, że około 30 katolików z parafii Fontenelles w Nanterre zostało zaatakowanych przez 10 osób podczas niedawnej procesji z pochodniami, zorganizowanej ku czci Matki Bożej. "Na Koranie poderżnę ci gardło" - grożono uczestnikom procesji - relacjonowała gazeta. 
W czasie ataku na procesję padały obelgi i groźby pod adresem duchownych i parafian.
W czasie ataku na procesję padały obelgi i groźby pod adresem duchownych i parafian. Foto: Shutterstock/noprati somchit

8 grudnia około 30 wiernym z parafii Fontenelles w podparyskim Nanterre grożono śmiercią jako "niewiernym", oblewano ich wodą i znieważano. Jeden z atakujących rzucił w wiernych płonącą pochodnią - pisze francuski dziennik.

W czasie ataku na procesję padały obelgi i groźby pod adresem duchownych i parafian. Organizatorzy musieli zrezygnować z zaplanowanej trasy procesji - informuje "Le Figaro".

Procesja miała wyruszyć z kościoła św. Józefa do kościoła św. Marii w dzielnicy Pablo Picasso i była zatwierdzona przez prefekturę. Kiedy policja przybyła na miejsce ataku, sprawcy uciekli. Procesję wówczas wznowiono - informuje "Le Figaro".

Wszczęto śledztwo 

W niedzielę prokuratura w Nanterre poinformowała, że "wszczęła śledztwo w sprawie groźby śmierci i przestępstw oraz wykroczeń wobec ludzi oraz przemocy na spotkaniach". - Czyny te zostały popełnione z powodu przynależności ofiar do religii katolickiej - wyjaśniał zastępca prokuratora Caroline Gontran.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin potępił na Twitterze ataki na katolików, określając je jako "czyny niedopuszczalne". "W naszym kraju musi być możliwe korzystanie z wolności wyznania. Wsparcie dla katolików we Francji" - oświadczył minister.

O zdarzeniu poinformował media katechumen, który jednak z powodu obaw o swoje życie usunął swoje wpisy na ten temat w mediach społecznościowych. Biskup Nanterre poinformował, że w najbliższych dniach odwiedzi zaatakowanych parafian. "Diecezja skontaktowała się z władzami publicznymi w celu zapewnienia im bezpieczeństwa" - poinformowano.

Czytaj także:

Czytaj także:
Aleksandra Rybińska 663.jpg
Rybińska: we Francji można było stworzyć oświeconą wersję islamu, dziś jest już na to za późno

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem