Koronawirus. Na Węgrzech wykryto pierwsze przypadki wariantu Omikron
Naczelna lekarz Węgier Cecilia Muller poinformowała, że w tym kraju wykryto dwa pierwsze przypadki zakażenia wariantem koronawirusa Omikron. Jednak - jak wskazała - nadal za większość infekcji odpowiada tam wariant Delta.
2021-12-13, 16:30
W piątek premier Viktor Orban powiedział w wywiadzie radiowym, że czwarta fala pandemii koronawirusa na Węgrzech osiągnęła swój szczyt.
W środę Orban zapowiedział, że wkrótce Węgry przystąpią do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 11 lat.
Koronawirus. Omikron w Europie
Węgry są kolejnym krajem na Starym Kontynencie, gdzie wykryto zakażenia nowym wariantem koronawirusa. W weekend taką informację przekazał także rząd Słowacji.
Premier Eduard Heger przekazał, że wariant Omikron wykryto u osób, które podróżowały w ostatnim czasie po krajach południowej Afryki.
- Dobrą wiadomością jest, że osoby te przekroczyły granicę Słowacji transportem indywidualnym, a nie pociągiem lub autokarem. Po powrocie automatycznie trafiły na kwarantannę - powiedział Eduard Heger.
REKLAMA
Pochodzenie nowego szczepu
Wariant o nazwie Omikron została wykryty w RPA w drugiej połowie listopada. Jest on najprawdopodobniej bardziej zakaźny niż poprzednie, jednak - jak powiedział Michael Ryan, szef programu chorób zakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia, ważniejsze niż sam fakt zakażenia jest to, jak choroba przebiega u osób zaszczepionych.
Według przedstawiciela WHO, jest "bardzo mało prawdopodobne", że Omikron będzie odporny na stosowane obecnie szczepionki - Dysponujemy bardzo efektywnymi szczepionkami, których przyjęcie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19, również w przypadku Omikronu - powiedział Michael Ryan. W rozmowie z agencją AFP zastrzegł jednocześnie, że wciąż trwają badania nad najnowszą mutacją.
Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w PR24
Zobacz także:
- Badania nad omikronem w RPA. Znamy wyniki
- "Apogeum IV fali różni się od poprzednich". Minister zdrowia komentuje spadek zakażeń
dz
REKLAMA