Wielka akcja Amnesty International. Polacy wysłali ponad 100 tys. listów
W ramach tegorocznej akcji Amnesty International w obronie praw człowieka wysłano w Polsce 113 600 listów. "To jednoczy ludzi i potrafi ocalić życie" - podkreślili organizatorzy, którzy podziękowali za wielkie zaangażowanie w tę inicjatywę.
2021-12-13, 19:33
"Finał Maratonu Pisania Listów za nami! Na całym świecie setki tysięcy ludzi mobilizowały się przez ostatnie dwa tygodnie, pisząc listy i podejmując akcje w wybranych sprawach osób, których prawa człowieka zostały złamane. Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz 20-lecie Maratonu - akcji, która z małego wydarzenia grupy aktywistów w Warszawie urosła do największego wydarzenia wokół praw człowieka na świecie. Akcji, która jednoczy ludzi i potrafi ocalić życie" - napisano w poniedziałek w komunikacie AI. Listy ciągle spływają, na ostateczną ich liczbę trzeba poczekać kilka dni.
W tym roku listy pisano m.in. w obronie Mikity - nastolatka z Białorusi, który został pobity, rażony prądem i aresztowany przez policję po tym, jak przypadkowo znalazł się na proteście; Wendy z Meksyku, która została postrzelona przez policję w czasie protestu i domaga się sprawiedliwości, czy Imoleayo z Nigerii, który był przetrzymywany w podziemnej celi za sprzeciw wobec brutalności policji.
Akcja z 20-letnią tradycją
Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 r. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W ubiegłym roku w ramach Maratonu w Polsce napisano blisko 309 tys. listów. Uczestnicy akcji pisali je w 854 miejscach: szkołach, uczelniach, bibliotekach, kawiarniach, biurach i we własnych mieszkaniach. Na całym świecie podczas Maratonu napisano 5 mln 912 tys. listów.
Kapituła konkursu Nauczyciel Roku, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała w październiku tego roku Maratonowi Pisania Listów Amnesty International tytuł Inicjatywa Edukacyjna Roku. Jak podano podczas uroczystej gali konkursu, w ubiegłym roku w Maratonie udział wzięło ponad 600 szkół w całej Polsce.
REKLAMA
Maraton organizowany jest zawsze w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej deklaracji praw człowieka.
ng
REKLAMA