more_horiz
Wiadomości

Europosłowie omówią sytuację wokół Ukrainy. Ponadto debata o rynkach cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 05:43
Sytuacja na granicy ukraińskiej zostanie dziś omówiona przez europosłów w Strasburgu. Deputowani będą również dyskutować o terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję. W porządku obrad Parlamentu Europejskiego znalazła się również debata na temat aktu o rynkach cyfrowych  - ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom ze strony amerykańskich gigantów informatycznych.
Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi
Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec BiałorusiFoto: olrat/Shutterstock

Z danych wywiadów krajów NATO wynika, że do listopada Rosja zgromadziła w pobliżu Ukrainy między 80 a 90 tysięcy jednostek. Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich jednostek stacjonuje na Krymie. Takie nagromadzenie sił może świadczyć o przygotowaniach do inwazji, albo o próbie wywierania nacisku na kraje zachodnie. Stanowisko Unii Europejskiej w tej sprawie Parlament Europejski chce wyrazić poprzez rezolucję.

W piątek ukraińskie władze poinformowały, że Rosja odrzuciła propozycje nowego rozejmu we wschodniej Ukrainie, a także propozycje wymiany jeńców i ponownego otwarcia punktów kontrolnych oraz rozbudowy wspólnego centrum łącznościowego. Kijów proponował w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, w skład której wchodzą te dwa państwa oraz OBWE, żeby zawieszenie broni obowiązywało od dzisiaj od północy.

Akt o rynkach cyfrowych 

Po południu europosłowie będą debatować nad aktem o rynkach cyfrowych - Parlament Europejski pracuje nad przepisami, które mają przeciwdziałać stosowaniu nieuczciwych praktyk przez gigantów informatycznych, takich jak Apple, Google czy Facebook.

Dyrektywa ma przede wszystkim chronić konsumentów oraz mniejsze przedsiębiorstwa, oraz pomóc w złamaniu dominacji amerykańskich firm w obszarze mediów społecznościowych, wyszukiwarek internetowych czy sklepów online.

Posłuchaj
00:53 11453277_1.mp3 Dziś w Parlamencie Europejskim - sytuacja na Ukrainie oraz akt o rynkach cyfrowych. Materiał Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
Biden FORUM 1200.jpg
Echa spotkania Biden-Putin. Prof. Górski: USA dały Rosji zielone światło do działań na Ukrainie

jbt

Zobacz także

Zobacz także