"Psalmy Pokoju i Pojednania". Wyjątkowy koncert w Rzymie
Wydarzenie poświęcone było pomięci ofiar Holokaustu i tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Na scenie wystąpili m.in. Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, a także Shulem i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku i pianista z Izraela Manachem Bristowski.
2021-12-15, 06:53
Przed północą w wypełnionym rzymskim teatrze Brancaccio zakończył się koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania" z udziałem znanych artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Poświęcony był pamięci ofiar Holokaustu i tych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
Trzygodzinny koncert rozpoczął światowej sławy kantor nowojorskiej synagogi na Lincoln Square Yaakov Lemmer. W drugiej części wystąpili artyści z Polski, między innymi soliści Andrzej Lampert i Kuba Badach, orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Golec uOrkiestra i chór Gospels Sienna. Śpiewali głównie inspirowane Psalmami kompozycje Piotra Rubika i Michała Lorenza.
- "To niezwykle drastyczna i przemawiająca historia". Dr Szpytma o rodzinie Ulmów
- "Zawołani po imieniu". Spotkanie rodzin osób zamordowanych za pomoc Żydom
Idea imprezy zorganizowanej przez Fundację Rodziny Ulmów to promowanie pokoju i pojednania. Koncert prowadzili korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech Magdalena Wolińska-Riedi i były piłkarz włoskiej reprezentacji Claudio Marchisio. Koncert zakończył wspólny występ wszystkich artystów.
REKLAMA
Historia rodziny Ulmów
Rodzina Ulmów w latach 1942-44 dawała schronienie ośmiorgu Żydom z rodzin Didnerow, Gruenfeldów i Goldamnów. Na skutek donosu 24 marca 1944 roku Niemcy odkryli kryjówkę zamordowali Józefa Ulmę, jego będącą w zaawansowanej ciąży żonę Wiktorię, sześcioro ich kilkuletnich dzieci oraz wszystkich ukrywających się Żydów.
Posłuchaj
W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Stolicy Apostolskiej. W marcu tego roku poinformowano, że watykańska komisja historyków pozytywnie oceniła positio rodziny Ulmów, czyli dokument opisujący ich życie i dowody heroiczności cnót.
st
REKLAMA
REKLAMA