Współpraca UE i NATO. Premier: kluczowa i pozytywna dla Polski

Będzie wspólna deklaracja Unii Europejskiej i NATO w sprawie współpracy - poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że jest ona kluczowa i pozytywna dla Polski zwłaszcza w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Wyjaśnił, że chodzi o działania białoruskiego reżimu, który wykorzystuje migrantów jako żywe tarcze w ataku hybrydowym na Unię.

2021-12-16, 11:40

Współpraca UE i NATO. Premier: kluczowa i pozytywna dla Polski
- Będzie wspólna deklaracja Unii Europejskiej i NATO dotycząca współpracy - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Foto: Twitter/Kancelaria Premiera

- Będą kolejne sankcje wobec Białorusi, jeśli te działania się nie zatrzymają - powiedział premier.

Dodał, że jest zgodność wśród unijnych przywódców co do wniosków z dzisiejszego szczytu Rady Europejskiej w tej sprawie.

- Jeśli chodzi o Rosję, która zacieśnia pętle wobec Ukrainy, mamy rozbieżności zdań z niektórymi państwami Europy Zachodniej, ale jestem optymistą co do możliwości wypracowania wspólnych konkluzji zaznaczenia, że będziemy reagować w przypadku agresji na Ukrainę - dodał premier.

Wiele tematów do omówienia

REKLAMA

Agresywne działania Rosji i wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim to jedne z ważniejszych tematów unijnego szczytu w Brukseli.

Dyplomaci zwołany teraz szczyt nazywają "maratonem", bo tematów jest dużo jak na jeden dzień obrad i zapewne zakończą się one późną nocą. Po dyskusji o koordynacji działań covidowych, europejscy przywódcy będą rozmawiali o rosnących cenach energii.

Agresja Rosji, manipulacje Gazpromu

Polska wskazuje, że powodem obecnej sytuacji, oprócz manipulacji rynkowych Gazpromu, są spekulacje w handlu uprawnieniami do emisji CO2. Premier Mateusz Morawiecki argumentował, że potrzebna jest reforma tego systemu.

Podczas roboczego obiadu zaplanowano dyskusję o agresywnych działaniach Rosji. Ta część będzie utajniona - na sali będą tylko przywódcy, bez telefonów komórkowych. Dyskusja będzie dotyczyła sankcji wobec Moskwy na wypadek eskalacji agresji wobec Ukrainy.

REKLAMA

Polska jest w grupie krajów, które uważają, że należy już teraz uzgodnić sankcje, by Unia była przygotowana. Ale inne kraje - jak Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania - są zdania, że uzgodnienie restrykcji i ich ogłoszenie byłoby przedwczesnym działaniem i że trzeba najpierw rozmawiać z Rosją.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o działaniach wobec Białorusi i Rosji (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej