more_horiz
Wiadomości

Tańsze paliwo w Polsce. Korzystają na tym... mieszkańcy Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:59
Jak poddaje dziennik "Maerkische Allgemeine" przy "różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce". Przy artykule opublikowano polskie nazwy paliw, "aby osoby niemówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem".
Mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce.
Mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce. Foto: JoyNik, Shutterstok

"W odpowiedzi na wysoką inflację w kraju, polski rząd tymczasowo obniża niektóre stawki podatkowe, na czym korzystają przede wszystkim kierowcy samochodów. Powinno to również napędzić transgraniczną turystykę paliwową" - pisze gazeta.

Zauważa, że obecnie "przy różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr (lub 15 euro za 50-litrowy bak) mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się dojeżdżać do polskiej stacji benzynowej".

"Maerkische Allgemeine" w trosce o to, aby "osoby niemówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem" publikuje też niemiecko-polski słowniczek. "Tak po polsku nazywają się paliwa: Super: Benzyna bezołowiowa 95, Super Plus: Benzyna bezołowiowa 98, Diesel: ON".

Czytaj także:

Gazeta "Nordkurier" pisze, że "Daniel Obajtek, szef największego polskiego koncernu naftowego, powiedział polskim mediom, że obniżki wyniosą około 6,5 centa za litr. Lider rynku Orlen posiada w Polsce ponad 1800 stacji paliw. Eksperci spodziewają się więc w najbliższych tygodniach wzmożonej turystyki paliwowej z Niemiec do Polski".

Czy podobne działania jak w Polsce są planowane również w celu ulżenia niemieckim konsumentom? Z tym pytaniem "Nordkurier" zwrócił się do ministerstwa finansów RFN, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Koronawirus

Media przypominają, że Polska jest obecnie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem - osoby niezaszczepione muszą przejść kwarantannę przez co najmniej pięć dni po powrocie do kraju.

Jednakże "lokalny ruch graniczny" jest z tego wyłączony, ale pobyt w Polsce nie może trwać dłużej niż 24 godziny. W samochodzie osobowym oprócz napełnionego zbiornika można przewozić maksymalnie 20 litrów benzyny - przypomina stacja NDR.

ZOBACZ TAKŻE: Henryk Kowalczyk o wzroście cen energii

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem