more_horiz
Wiadomości

Bośnia i Hercegowina: lider Republiki Serbskiej ogłasza jej wycofywanie się z instytucji centralnych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:19
Polityczny przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik ogłosił przyspieszenie wycofywania się Republiki Serbskiej (RS) z trzech kluczowych instytucji centralnych Bośni i Hercegowiny: sił zbrojnych, sądownictwa i administracji podatkowej.
Milorad Dodik
Milorad Dodik Foto: shutterstock.com/Stanisic Vladimir

10 grudnia parlament RS zobowiązał rząd tej autonomicznej części Bośni i Hercegowiny do wycofania się w przeciągu pół roku z trzech centralnych instytucji federalnych.

Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, kończącego trwającą w latach 1992-95 wojnę, Bośnię i Hercegowinę tworzy zamieszkana przez Serbów RS oraz Federacja Bośni i Hercegowiny, na której terenie mieszkają Bośniacy i Chorwaci. Obie jednostki połączone są słabym rządem centralnym z siedzibą w Sarajewie.

- Republika Serbska będzie się broniła w zorganizowany sposób (...) W styczniu zabronimy działania na jej terenie prokuratury oraz sądownictwa Bośni i Hercegowiny - powiedział w środę na konferencji prasowej Dodik, który reprezentuje Serbów w trzyosobowym Prezydium BiH, będącym kolegialną głową całego państwa.

Zapowiedział, że niezbędne przepisy zostaną wprowadzone w przeciągu miesiąca. - Nikt nas nie powstrzyma - podkreślił.

Śledztwo 

Słowa Dodika odnosiły się do głosowania w parlamencie RS dotyczącego śledztwa, wszczętego przez prokuraturę Bośni i Hercegowiny w sprawie "podważania porządku konstytucyjnego". Dodik określił je jako "proces polityczny", mający "pogrzebać Republikę Serbską" i ją "zdestabilizować". W sprawie na razie przesłuchano opozycyjnych deputowanych, którzy zbojkotowali posiedzenie w parlamencie RS.

Zachód, władze centralne BiH oraz wewnętrzna opozycja wobec Dodika w RS oskarżają go o podsycanie nowego konfliktu w podzielonym etnicznie kraju i dążenia separatystyczne - przypomina agencja AFP. Dodaje, że Dodik w swoich działaniach wydaje się mieć wsparcie Rosji.

Czytaj także:

Czytaj także:
shutterstock Bośnia Herzegowina BiH Mostar 1200.jpg
Ekspert OSW o Bałkanach: nie można wykluczyć incydentu, który doprowadzi do wybuchu starć zbrojnych

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem