Bałkany Zachodnie w UE? Słoweński szczyt bez konkretnych deklaracji ws. rozszerzenia Wspólnoty
Unia zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale nie składa żadnych, konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa. Unia Europejska jest niekompletna bez Bałkanów Zachodnich.
2021-10-06, 16:00
Na zamku Brdo w Słowenii zakończył się szczyt z udziałem przywódców 27 krajów Wspólnoty i sześciu liderów państw bałkańskich.
Posłuchaj
Uczestnicy spotkania przyjęli deklarację. Mówi ona, że poparcie dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich leży we wspólnym, strategicznym interesie, ale z powodu podziałów wśród unijnych krajów nie ma żadnych dat akcesji, ani nawet możliwego kalendarza rozszerzania Wspólnoty.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jarosław Guzy: nie tylko takie kraje jak Polska są zainteresowane rozszerzeniem UE
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreślała po szczycie - "Unia Europejska jest niekompletna bez Bałkanów Zachodnich. Komisja dołoży wszystkich starań, by przyspieszyć proces rozszerzania".
Na razie wsparcie finansowe i inwestycyjne
Na razie jednak Unia oferuje wsparcie finansowe i inwestycyjne - na najbliższych 7 lat 30 miliardów euro, z czego 9 miliardów to dotacje. - Mamy nadzieję, że inwestycje odegrają ważną rolę i sprawią, że obecność Unii Europejskiej będzie widoczna i będzie wskazywała jakie są korzyści z naszego partnerstwa - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Kraje Bałkanów Zachodnich chciałyby jednak czegoś więcej niż partnerstwo - członkostwa w Unii. Tu z kolei jednomyślności we Wspólnocie nie ma. Niechętne rozszerzaniu są głównie Francja, Dania i Holandia, które również podkreślają, że najpierw konieczne są reformy wewnątrz Unii, by mogła ona przyjąć nowych członków.
Zwolennicy rozszerzenia Wspólnoty o kraje Bałkanów Zachodnich, w tej grupie jest między innymi Polska, przestrzegają, że bez jasnych deklaracji miejsce Unii w regionie zajmą Rosja lub Chiny i rozszerzą swoje strefy wypływów.
REKLAMA
koz
REKLAMA