more_horiz
Wiadomości

Koronawirus nie odpuszcza. Sprawdź, jakimi restrykcjami Europa walczy z omikronem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:53
Koronawirus nie odpuszcza, a zwłaszcza nowy wariant omikron. W związku z tym spora część krajów w Europie zaostrza restrykcje pandemiczne. Jak powiedział niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach "czwarta fala pandemii powoli zostaje opanowana, ale ta kolejna, zdominowana przez wariant omikron, zbliża się wielkimi krokami". 
Kraje europejskie wprowadzają nowe obostrzania pandemiczne
Kraje europejskie wprowadzają nowe obostrzania pandemiczne Foto: shutterstock.com/Sergey Bezgodov

W związku z rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków wariantu omikron w Europie większość krajów zdecydowała się na zaostrzenie swoich restrykcji pandemicznych. 

Niemcy 

W Niemczech od dziś obowiązują ograniczenia, które potrwają do połowy stycznia. Dotyczą one po raz pierwszy też ozdrowieńców i osób zaszczepionych.

Z podanych informacji wynika, że w prywatnych spotkaniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie dziesięć osób. Wszystkie wydarzenia sportowe, organizowane czy to w halach, czy na stadionach mogą się odbywać tylko bez publiczności. Kluby Bundesligi wznowią piłkarskie zmagania dopiero po tradycyjnej przerwie zimowej.

- Czwarta fala pandemii powoli zostaje opanowana, ale ta kolejna, zdominowana przez wariant omikron, zbliża się wielkimi krokami. Musimy być przygotowani - powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach.

Zamknięte do połowy stycznia pozostaną też kluby i dyskoteki, a nadejście Nowego Roku Niemcy świętować mają bez fajerwerków. Tym razem ograniczeniom kontaktów podlegają także ozdrowieńcy i osoby zaszczepione. Spod regulacji wyłączone są dzieci poniżej 14. roku życia. Decyzję o zaostrzeniu restrykcji podjęły przed świętami rząd federalny i władze landowe.

Francja

Od przyszłego poniedziałku przez trzy tygodnie w zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 2 tysiące osób w pomieszczeniu i do 5 tysięcy na zewnątrz. Zakazane będzie jedzenie i picie w transporcie publicznym na długich trasach. Premier Francji zaapelował też do pracodawców, by praca zdalna, w miarę możliwości stała się obowiązkowa przez co najmniej trzy dni w tygodniu. W centrach miast na powietrzu trzeba będzie nosić maseczki, ale ostateczną decyzję co do tej regulacji rząd pozostawi samorządowcom. Mimo tych obostrzeń uczniowie mają wrócić do szkół po przerwie świątecznej w styczniu. Nie będzie też żadnych ograniczeń w Sylwestra.

Premier Jean Castex poinformował też o projekcie, który zakłada, że do wstępu do miejsc publicznych będzie uprawniał wyłącznie paszport covidowy. Nie wystarczy już negatywny test. Jeśli parlament przyjmie te ostatnie propozycje, będą one obowiązywały od 15 stycznia przyszłego roku.

Hiszpania

Sześć z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zawarło w poniedziałek porozumienie w sprawie restrykcji ograniczających godziny funkcjonowania placówek gastronomii i rozrywki. Wszystkie te regiony, położone w północnej części kraju, od kilku tygodni walczą z nasilającą się pandemią COVID-19Jak podały władze, do wspólnoty tej przyłączyły się Nawarra, Kraj Basków, Kantabria, Aragonia oraz La Rioja.

Zgodnie z przyjętymi przez te regiony restrykcjami, które wejdą życie w środę, placówki gastronomiczne i lokale rozrywkowe nie będą mogły funkcjonować po godzinie 2. Dodatkowo ograniczono z 500 do 250 liczbę uczestników wydarzeń rozrywkowych w pomieszczeniach zamkniętych. W imprezach na świeżym powietrzu brać udział będzie mogło 500, a nie jak dotąd 1000 osób.

Służby medyczne Hiszpanii poinformowały w poniedziałek, że w Nawarze, Kraju Basków i La Rioja po Bożym Narodzeniu liczba zakażeń wzrosła do rekordowego poziomu i przekracza już 2000 nowych infekcji na 100 tys. obywateli. Dotychczas rząd kraju odmawiał zaostrzenia restrykcji sanitarnych pomimo obserwowanej w kraju od połowy grudnia szóstej już fali epidemii. Zdecydowano się jedynie na wprowadzenie nakazu noszenia maseczek na ulicy, jeśli trudno jest zachować 1,5-metrowy dystans społeczny.

Grecja 

Władze Grecji zapowiedziały w poniedziałek, że od 3 stycznia obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia pandemiczne po tym, jak w kraju potwierdzono rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem, który wyniósł 9284 przypadków. Zmarło 66 kolejnych osób z COVID-19.

Minister zdrowia Thanos Plewris poinformował, że od 3 do 16 stycznia obowiązkowe będzie noszenie maseczek typu FFP2 we wszystkich miejscach publicznych, a w supermarketach i w transporcie publicznym konieczne będzie stosowanie podwójnych maseczek tego rodzaju. O północy zamykane będą lokale rozrywkowe, a w godzinach wieczornych w takich miejscach przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć nie więcej niż sześć osób. - Jeśli stwierdzimy, że te środki nie są przestrzegane, zabronimy puszczania muzyki w miejscach rozrywki - powiedział Thanos Plewris.

Limity wprowadzone zostaną także na trybunach stadionów piłkarskich, gdzie udostępnionych będzie jedynie 10 proc. miejsc. W sektorze publicznym do 50 proc. zatrudnionych ma być objętych nakazem pracy zdalnej, a wizyty w domach opieki społecznej będą dozwolone tylko dla osób z ujemnym wynikiem testu PCR. - Wariant omikron jest teraz widoczny w całym kraju, zwłaszcza w Atenach, gdzie nastąpił znaczny wzrost zakażeń – powiedział minister zdrowia. Dodał, że nowe ograniczenia wejdą w życie po Nowym Roku, bo wcześniej doprowadziłyby do zwiększenia liczby zakazanych zgromadzeń.

Minister zaapelował także do osób, które zamierzają obchodzić sylwestra, aby "chronili swoich bliskich" i unikali kontaktu, jeśli będą brać udział w publicznych zgromadzeniach. Profesor mikrobiologii z Uniwersytetu Ateńskiego Atanasios Cakris oszacował w poniedziałek, że wariant Omikron odpowiada obecnie za prawie 70 proc. nowych zakażeń w Grecji.

Austria 

Od poniedziałku 27 grudnia dla gastronomii wprowadzono godzinę policyjną, wyznaczona ją na godz. 22. Dotyczy to również barów hotelowych. Anulowano zapowiadaną wcześniej możliwość całonocnych zabaw w lokalach gastronomicznych w sylwestrową noc - wiadomo już, że 31 grudnia restauracje mają zostać zamknięte także o godz. 22. - Powodem jest groźna fala omikronu, której nadejście ma być opóźniane wszelkimi dostępnymi sposobami - dodaje Puls 24.

Zmieniły się również zasady dotyczące imprez masowych. W mniejszych, rodzinnych uroczystościach, takich jak wesela czy urodziny, może uczestniczyć do 25 osób pod warunkiem, że są to osoby z grupy 2G (zaszczepione lub takie, które przechorowały COVID-19). Uczestnicy imprez gromadzących do 500 osób także muszą posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub przejściu COVID-19.

Jeśli chodzi o wydarzenia większe, do 1000 osób, konieczny będzie test PCR, wykonany najpóźniej 72 godziny przed wydarzeniem. Uczestnicy imprez do 2000 osób muszą należeć nie tylko do grupy G2, ale dodatkowo być zaszczepieni dawką przypominającą. Branże gastronomiczna i turystyczna niechętnie przyjęły nowe regulacje. Przepisów broni minister zdrowia Wolfgang Mueckstein, podkreślając, że "nie można wkroczyć w falę Omikronu, nie podejmując żadnych działań".

Biuro wiedeńskiego radnego ds. zdrowia Petera Hackera (SPOe) ogłosiło w niedzielę wieczorem, że omikron, potwierdzony w stolicy dopiero niecałe dwa tygodnie temu, już teraz odpowiada za ponad 50 proc. nowych infekcji. "Omikron jest dominującym wariantem w Wiedniu, jest już 552 aktywnych przypadków w stolicy federalnej. Zakłada się, że w najbliższych dniach udział Omikronu będzie nadal rósł - informuje wiedeński "Kurier".

W całej Austrii w ciągu ostatniej doby potwierdzono ogółem 1550 nowych infekcji COVID-19 oraz 16 zgonów, spowodowanych infekcją. Aktualnie na oddziałach covidowych przebywa 1207 pacjentów, a na intensywnej terapii - 383.

Belgia 

W Belgii weszły w życie kolejne obostrzenia związane z COVID-19, by zatrzymać rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa - omikronu. Liczba zakażeń w tym kraju wprawdzie ostatnio spada i wynosi około 7 tys. w ciągu doby, ale nowa mutacja stanowi już połowę potwierdzonych przypadków. - Mieliśmy nadzieję, że te święta będą inne - mówił premier Belgii Alexander De Croo, uzasadniając wprowadzenie nowych ograniczeń.

Od dziś do 28 stycznia zamknięte będą kina, teatry, sale koncertowe oraz aquaparki i kręgielnie. Zawody sportowe w halach i na stadionach mogą być organizowane, ale bez udziału publiczności. Jarmarki bożonarodzeniowe mogą pozostać otwarte, ale tylko pod gołym niebem. Otwarte pozostaną także muzea, biblioteki i siłownie. Zakupy mogą robić wspólnie tylko dwie osoby, nie licząc dzieci. Dozwolony jest jeden klient na 10 metrów kwadratowych.

W Belgii od początku pandemii koronawirusem zakaziły się ponad 3 miliony osób. Odnotowano ponad 25 tys. zgonów z powodu COVID-19, a chorobę pokonało ponad 21 milionów osób. 

Czytaj więcej: 

Zobacz także: Waldemar Kraska w audycji "Sygnały dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem