more_horiz
Wiadomości

Berlin zaniepokojony likwidacją Memoriału. Niemiecki MSZ mówi o "odbieraniu głosu ofiarom represji"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 21:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec za pośrednictwem swojej rzeczniczki oznajmiło, że rozwiązanie przez rosyjski Sąd Najwyższy stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich, budzi poważny niepokój Berlina i odbiera głos ofiarom represji.
Niemiecka dyplomacja skomentowała decyzję rosyjskiego sądu ws. likwidacji Memoriału
Niemiecka dyplomacja skomentowała decyzję rosyjskiego sądu ws. likwidacji MemoriałuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"Decyzja ta pogłębia nasz poważny niepokój, również dlatego, że odbiera głos ofiarom represji i prześladowań" - oświadczyło niemieckie MSZ.

"Uzasadniona krytyka, zgłaszana przez takie organizacje jak Memoriał, powinna zostać wysłuchana", a decyzja o rozwiązaniu tego stowarzyszenia jest "co najmniej niezrozumiała" - głosi oświadczenie, przekazane przez rzeczniczkę resortu.

Wcześniej we wtorek kilka niemieckich organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Heinricha Boella oraz niemiecki oddział PEN, skrytykowało rozwiązanie Memoriału i we wspólnym oświadczeniu oceniło tę decyzję jako "ciężki cios dla społeczeństwa rosyjskiego".

Jednoznaczne stanowisko Polski

Prezydent RP Andrzej Duda, odnosząc się do wydanego przez rosyjski Sąd Najwyższy nakazu likwidacji stowarzyszenia, oświadczył na Twitterze, że Polska jest wdzięczna Memoriałowi. - Sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować - napisał.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że stowarzyszenie udokumentowało zbrodnie na licznych narodach, w tym Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Przypomniał w tym kontekście niedawne wspólne oświadczenie prezydentów czterech państw w sprawie nagonki przeciwko Memoriałowi.

Również minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, resort dyplomacji Czech, organizacja Amnesty International skrytykowali rozwiązanie stowarzyszenia.

Likwidacja stowarzyszenia 

Sąd Najwyższy Rosji, który we wtorek nakazał likwidację Memoriału, uznał, że stowarzyszenie naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach. Przedstawiciele organizacji zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka, prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem