more_horiz
Wiadomości

Węgry: Fidesz przed zjednoczoną opozycją. Zobacz nowy sondaż przedwyborczy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 15:15
Fidesz prowadzi w najnowszym sondażu przed zjednoczoną opozycją - wykazał opublikowany w środę sondaż ośrodka Median. Notowania rządzącej na Węgrzech partii, w porównaniu z październikowym badaniem, wzrosły. Opozycja zaliczyła za to spadek.
Fidesz prowadzi w sondażach na Węgrzech
Fidesz prowadzi w sondażach na WęgrzechFoto: photocosmos1/shutterstock

Grudniowe badanie Medianu wykazało, że na zjednoczoną opozycję chce obecnie zagłosować 34 proc. respondentów – o 3 pkt proc. mniej niż dwa miesiące temu. Tymczasem poparcie dla Fideszu deklaruje 39 proc. ankietowanych, o 3 pkt proc. więcej niż poprzednio.

Opozycja

Sondaż pokazał też, że dwie partie opozycyjne niewchodzące w skład zjednoczonej opozycji – prześmiewcza Partia Psa o Dwóch Ogonach oraz skrajnie prawicowa Nasza Ojczyzna – mogą liczyć na poparcie po 7 proc. respondentów.

Z badania wynika również, że 63 proc. wszystkich ankietowanych spodziewa się pozostania Fideszu u władzy po wiosennych wyborach parlamentarnych, a tylko 23 proc. oczekuje zwycięstwa opozycji. Sondaż Medianu przeprowadzono w dniach 4-7 grudnia.

Dwa opublikowane przed Bożym Narodzeniem sondaże – Instytutu Republikon z grudnia i ośrodka Zavecz Research z listopada – wykazywały przewagę zjednoczonej opozycji nad Fideszem (w stosunku odpowiednio 36-33 proc. i 41-37 proc.).

Sondaże ośrodków Nezoepont i Szazadveg z listopada i października wykazywały natomiast prowadzenie Fideszu (odpowiednio 56-42 proc. oraz 50-44 proc.).

Sojusz opozycji

Przed przyszłorocznymi wyborami sześć węgierskich partii opozycyjnych – Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog - po raz pierwszy zawiązało sojusz, wystawiając po jednym wspólnym kandydacie we wszystkich 106 okręgach wyborczych. Wyłoniono też wspólnego kandydata na premiera, którym został niezależny, konserwatywny burmistrz miasta Hodmezoevasarhely przy granicy z Rumunią, Peter Marki-Zay.

W ostatnim czasie władze zapowiedziały szereg posunięć mających poprawić sytuację ekonomiczną Węgrów, w tym zwrot rodzicom wychowującym dzieci podatku dochodowego oraz wypłatę pełnej 13. emerytury. Zapowiedziano też podwyżki wynagrodzeń: dla pielęgniarek (o 21 proc.), pracowników żłobków, pracowników socjalnych oraz pracowników kultury (o 20 proc.), a także dla pedagogów, policjantów i żołnierzy (o 10 proc.)

Fidesz rządzi na Węgrzech w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową od 2010 roku. Dokładna data wyborów w 2022 roku nie została jeszcze podana.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem