X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran wystrzelił rakietę z urządzeniami badawczymi. Nie ujawniono rezultatu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:43
Jak podała agencja Associated Press, Iran poinformował, że wystrzelił rakietę nośną z urządzeniami badawczymi. Nie wiadomo jednak, czy dotarły one na orbitę, ani kiedy nastąpił start rakiety.
Rakieta Simorgh
Rakieta SimorghFoto: WANA NEWS AGENCY / Reuters / Forum

Rzecznik resortu obrony Ahmad Hosseini powiedział, że rakieta Simorgh (Feniks) wyniosła urządzenia badawcze na wysokość 470 km. AP podkreśla, że nie wyjaśnił on, o jakie urządzenia chodzi. Hosseini dodał też, że działanie centrum kontroli kosmicznej oraz rakiety nośnej było bez zarzutu.

Nie wiadomo skąd wystartował Feniks, jednak według AFP mogło to nastąpić w ośrodku kosmicznym im. Ruhollaha Chomeiniego w irańskim ostanie (prowincji) Semnan, 300 km na wschód od Teheranu. Jednak przez następnych kilka godzin zarówno Hosseini, jak i inni przedstawiciele irańskich władz nie poruszyli ponownie tego tematu, co może oznaczać, że próba umieszczenia ładunku na orbicie zakończyła się niepowodzeniem - komentuje AP.

Rozmowy nuklearne

Najnowsze wysiłki Teheranu na rzecz rozwoju programu kosmicznego zostały podjęte w chwili, gdy Zachód prowadzi rozmowy z Iranem, by reaktywować międzynarodową umowę nuklearną z 2015 roku. W tym tygodniu odbyła się ósma tura negocjacji w tej sprawie, zostaną one podjęte ponownie po Nowym Roku.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział dziennikarzom w tym tygodniu, że jest za wcześnie, by powiedzieć, czy Iran powrócił do tych rozmów "z konstruktywnym podejściem".

Według Pentagonu Iran prawdopodobnie przeprowadził również w czerwcu zakończony niepowodzeniem start rakiety z satelitą. Podobnie jak w przypadku innych nieudanych startów, irańskie media państwowe nie potwierdziły wtedy tych informacji.

Przykrywka? 

Program kosmiczny Iranu poniósł już serię istotnych strat. Elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej prowadzą jednak własny równoległy program, w ramach którego w 2020 roku wystrzelono satelitę na orbitę okołoziemską.

Stany Zjednoczone oceniają, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "przykrywką" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły osłonę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Media: USA monitorują irańskie okręty wojenne. Ich celem może być Wenezuela

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 23:24
Amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego monitorują dwa irańskie okręty wojenne, których ostatecznym celem może być Wenezuela. Płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Iranu zapewnia o "przejrzystości" polityki nuklearnej. To odpowiedź na nowy raport MAEA

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:02
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył, że jego kraj prezentuje "przejrzystość" w swoich działaniach nuklearnych. To odpowiedź na wtorkowy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w którym zarzucono Teheranowi brak wyjaśnień na temat uranu znalezionego w niezadeklarowanych przez stronę irańską miejscach.
rozwiń zwiń