Ziewanie może być groźniejsze, niż sądzisz. Eksperci alarmują
Ziewanie i niekontrolowane drzemki mogą być czymś więcej niż zwykłym zmęczeniem. Badania Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu alarmują, że takie objawy mogą świadczyć o poważnym niedoborze snu, który zagraża zdrowiu. Chroniczne zmęczenie wpływa na koncentrację, pamięć i czas reakcji, a jego skutki bywają tragiczne – zwłaszcza za kierownicą.
2025-04-15, 13:30
Chroniczny niedobór snu. Eksperci alarmują
Badania Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM) wykazały, że ziewanie w ciągu dnia, ciągłe drzemki czy picie dziennie czterech kaw są objawami poważnego niedoboru snu. Eksperci alarmują, że przewlekła senność w ciągu dnia to realne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa.
„Od wypadków spowodowanych sennością za kierownicą po błędy w miejscu pracy i długoterminowe zagrożenia dla zdrowia, skutki nadmiernej senności w ciągu dnia wpływają na jednostki i społeczeństwo każdego dnia” – pisał prezes AASM, pulmonolog Eric Olson w oświadczeniu na temat powyższego badania.
Konieczność drzemania jest znakiem ostrzegawczym
Według badań aż jedna trzecia dorosłych Amerykanów zmaga się z nadmierną sennością. Problem często bywa bagatelizowany, przysypianie na spotkaniach czy drzemki traktujemy jako coś normalnego. Tymczasem, jak podkreśla doktor Kristen Knutson z Northwestern University, osoba naprawdę wypoczęta nie boryka się z takimi problemami.
REKLAMA
Mózg zapada w mikrosen
Odkrycie, że mózg osoby chronicznie niewyspanej traci zdolność oceny własnego stanu, stanowi największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Według autorów publikacji, borykając się z chronicznym przemęczeniem, możemy czuć się w normie, choć nasze reakcje, pamięć czy koncentracja są poważnie upośledzone. Dochodzi wtedy do tzw. mikrosnu, czyli nagłych, krótkich drzemek trwających kilka sekund, o których często nawet nie wiemy. Zjawisko to powoduje przede wszystkim tragiczne skutki za kierownicą. Senność za kółkiem odpowiada za blisko 100 tysięcy wypadków rocznie.
Domowy test na chroniczne zmęczenie
Eksperci zalecają minimum 7–8 godzin snu każdej nocy i ostrzegają, by nie lekceważyć objawów zmęczenia. Pomocne może być np. użycie skali senności Epworth, która pozwala ocenić, czy nasz stan osiąga poziom wymagający interwencji medycznej. Aby samodzielnie sprawdzić, czy możemy cierpieć na chroniczne zmęczenie, należy ocenić prawdopodobieństwo zaśnięcia w poniższych sytuacjach:
- spokojne siedzenie po posiłku bez alkoholu,
- leżenie po południu,
- siedzenie bezczynnie w miejscu publicznym,
- siedzenie i czytanie,
- siedzenie i rozmowa z kimś,
- jazda jako pasażer w samochodzie przez godzinę,
- siedzenia w korku przez kilka minut podczas jazdy
- i oglądanie telewizji.
Przy dużym prawdopodobieństwie zaśnięcia w powyższych sytuacjach, zaleca się konsultację z lekarzem.
Czytaj także:
- Brak snu może powodować Alzheimera, mózg się kurczy. Wyniki najnowszych badań
- Naukowcy ostrzegają. Wieczorny rytuał niszczy twój sen
Źródła: PolskieRadio24.pl/JL/kor
REKLAMA
REKLAMA