more_horiz
Wiadomości

Unia Europejska chce poszerzyć katalog "zielonej" energii. Dwa dodatkowe źródła

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 18:44
Komisja Europejska chce uznać energetykę jądrową i gazową za tzw. zielone technologie. Propozycja tej treści znalazła się w projekcie dokumentu, który - według nieoficjalnych informacji - rozesłano rządom państw członkowskim UE.
Do tej pory Unia Europejska za zrównoważone uznawała jedynie odnawialne źródła energii
Do tej pory Unia Europejska za zrównoważone uznawała jedynie odnawialne źródła energiiFoto: shutterstock/FOTOGRIN

Jak podaje afp, Komisja Europejska przedstawiła w nim wstępne warunki inwestycji w "zieloną" energię, które mają przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Zasady finansowania

Projekt określa wstępne zasady finansowania elektrowni atomowych i gazowych ze środków unijnych w ramach transformacji energetycznej Wspólnoty i walki ze zmianami klimatu. Do tej pory Unia Europejska za zrównoważone uznawała jedynie odnawialne źródła energii. Nie są one jednak na tyle wydajne i stabilne, by zaspokoić zapotrzebowanie wewnątrz Unii.

Aby otrzymać unijne finansowanie projekt nowej elektrowni atomowej będzie musiał otrzymać zgodę na budowę do 2045 roku. Istniejące elektrownie będą musiały uzyskać pozwolenie na przedłużenie funkcjonowania do 2040 roku. Państwa zostaną również zobligowane do zagwarantowania bezpiecznego wywozu odpadów oraz bezpiecznych rozbiórek wygaszanych elektrowni.

Gaz przejściowo

Elektrownie gazowe zostaną uznane za zielone jedynie przejściowo. Jeśli ich emisja dwutlenki węgla nie przekroczy 100 gramów na kilowat wyprodukowanej energii. Koniec okresu przejściowego dla energii pozyskiwanej z gazu został wyznaczony na 31 grudnia 2030 roku. Instalacje, które otrzymają pozwolenie na budowę przed tą datą, pod pewnymi warunkami, będą mogły emitować do 270 gramów dwutlenku węgla.

Uznania energii atomowej za źródła zrównoważone domagają się między innymi Francja i Polska. Ostateczny projekt tzw. unijnej taksonomii finansowania zrównoważonego rozwoju ma zostać przedstawiony w styczniu.

Czytaj także:

Artur Soboń o polityce gazowej Rosji

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem