Rekordowa temperatura na Węgrzech. Pierwszy dzień roku był najcieplejszy w historii pomiarów
Jak poinformował węgierski Krajowy Urząd Meteorologiczny (OMSZ), sobota była na Węgrzech najcieplejszym pierwszym dniem stycznia od początku prowadzenia pomiarów - aż o ponad 2 stopnie przekroczony został poprzedni rekord sprzed 101 lat.
2022-01-01, 21:29
Według OMSZ we wsi Foenyed na zachodzie kraju zmierzono w sobotę 17,5 stopni Celsjusza, co oznacza, że aż o ponad 2 stopnie przekroczony został poprzedni rekord z 1921 r., który wynosił 15,3 stopni Celsjusza.
Ponadto, urząd podkreślił, że aż w ponad 50 stacjach zanotowano w sobotę temperaturę wyższą od rekordu sprzed 101 lat. Pobity został także dzienny rekord temperatury dla Budapesztu, gdzie w jednej z dzielnic było w sobotę 14,4 stopni Celsjusza, czyli o 1,4 stopnia więcej niż w 1921 r.
Także piątek był na Węgrzech rekordowo ciepłym ostatnim dniem grudnia w historii pomiarów. Najwyższą temperaturę - 18 stopni Celsjusza - zanotowano we wsi Fertoerakos na północnym zachodzie kraju.
Zmiany klimatu
W ciągu ostatnich lat obserwowane są notowania rekordowo wysokich temperatur oraz anomalie pogodowe. Jak ocenia sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, "wciąż zmierzamy w kierunku katastrofy klimatycznej". Na swoim listopadowym przemówieniu wygłoszonym podczas konferencji klimatycznej COP26 wskazał, że ostatnie sześć lat od czasu zawarcia porozumienia paryskiego było najbardziej gorącymi w historii.
REKLAMA
Dodał także, że "porażka nie jest opcją", ale "wyrokiem śmierci" dla wielu krajów rozwijających się. Jak wskazał również, że "szybko zbliżamy się do punktów krytycznych". - Nauka daje jasną odpowiedź, wiemy, co robić - apelował.
- Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Na co wpływa człowiek?
- Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?
ng
REKLAMA